Senát by mohl umožnit všem Češkám, aby si nechaly úředně zapsat své příjmení v mužské podobě. Senátní ústavně-právní výbor to ve středu podpořil navzdory výhradám části svých členů, podle nichž jde o cizorodý prvek. Horní komora o změně rozhodne v červenci.
Možnost žádat o oficiální uvádění příjmení bez přípony -ová mají nyní jen cizinky, české občanky s trvalým pobytem v cizině nebo ženy, jejichž manžel je cizinec. Stejnou možnost mají i české občanky, které mají jinou než českou národnost. Sněmovna na návrh někdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) tyto podmínky zrušila.
Proti změně se postavil předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba (STAN), podle něhož byl tento "přílepek" přijat Sněmovnou na poslední chvíli bez řádného předjednání a zjištění poptávky. Senátor poukazoval na to, že úpravu odmítají jazykovědci. "Nejedná se o soukromou, ale veřejnou záležitost," uvedl. Změnu ale nakonec nepodpořili spolu s Hrabou jen další dva členové výboru.
Válková změnu zdůvodnila tím, že vzrůstá zájem žen zvolit si nepřechýlené příjmení, čemuž stávající právní úprava brání a vytváří nerovné postavení. Například Češka trvale žijící na území Slovenska si může nechat příjmení v matriční knize zapsat v mužském tvaru, kdežto Češka s trvalým pobytem na českém území to učinit nemůže. K tomuto zdůvodnění se přiklonil například také předseda výboru Tomáš Goláň (ODS).
Možnost změny tvaru příjmení pro všechny české občanky má přinést novela o matrikách, která je součástí souboru novel k novému zákonu o občanských průkazech.