Čest, nebo stát? zvažoval na Hradě vyznamenaný byznysmen

Domácí
2. 11. 2011 06:05
Prezident vyznamenal podnikatele Zbyňka Frolíka.
Prezident vyznamenal podnikatele Zbyňka Frolíka.

Podle znalců šlo o střet dvou rozdílných světů. Poctivý podnikatel versus parlament. Spolumajitel firmy Linet Zbyněk Frolík nakonec přišel 28. října na Hrad a v den státního svátku přijal státní vyznamenání. Teď si pochvaluje, že se díky tomu rozšířily jeho možnosti, jak se ozvat proti vadám politiky.

Neměl jste při přebírání medaile na Pražském hradě chuť říct, že byste nestěhoval daňové sídlo do Nizozemska, nebýt českých politiků?

Pozastavím se nad slovem stěhování. Spojuje se s ním představa, že se něco zavírá a lidé se propouštějí. Tak to není. My jsme se v tomto smyslu nestěhovali. Pouze jsme změnili sídlo mateřské společnosti, protože jsme ještě přikupovali řadu poboček v Německu, Nizozemsku a ve Španělsku. Měli jsme možnost celou tu strukturu zastřešit společností se sídlem v Česku, nebo to udělat na neutrální půdě.

Proč zvítězilo Nizozemsko?

Přihlédli jsme k tomu, jakým způsobem se rozhoduje v České republice. Politické strany se permanentně dohadují, a když zvolí nějaké řešení, přijde další strana a řekne, že po dalších volbách všechno zruší. Naše nová struktura má výhodu, že je zahraniční. Linet Group SE se sídlem v Holandsku je teď vlastně investorem českého Linetu. Díky tomu požíváme vyšší ochrany v rámci evropského práva. Je to lepší než být pouze v České republice, kde se zákony vymýšlejí a ohýbají podle politické situace. Abych to shrnul: zastřešující firma pro Linet sídlí v Holandsku, i když vlastníkem zůstávám já.

Dřív jste řekl, že posledním impulsem pro přemístění bylo počínání poslanců ve fotovoltaickém byznysu. Co vás tak rozčílilo?

V době, kdy se zákon na vysokou podporu fotovoltaiky schvaloval ve sněmovně, v Německu už zařazovali zpátečku a přijímali zákon, podle něhož má být dotační cena úměrná nákladům na technologie. Už to věděla celá Evropa, přesto náš parlament schvaloval něco jiného. Šlo o dar pro solární investory. Banky okamžitě začaly půjčovat téměř sto procent. Zákon byl zárukou, že se to zaplatí. Je to normální, aby stát zákonem garantoval návratnost investic?

To byl důvod, proč bude vaše firma raději platit daně v Nizozemsku než v Česku?

Šlo o jednu z pohnutek. Daně se ale vždy platí podle toho, kde se vyrábí daný produkt. Bylo by hloupé, kdybychom sídlo v Nizozemsku zřizovali z hlediska daně z příjmu právnických osob. Ta daň je v České republice nižší než v západní Evropě, kde většinou činí kolem třiceti procent. Česká republika v našem případě o nic nepřijde, spíš na tom vydělá. Dokoupili jsme ještě další podniky a obrat skupiny bude kolem 3,5 miliardy za letošní rok. V Česku díky tomu budeme víc vyrábět a odvádět víc daní. Trochu mě urazilo, že by Česká republika měla kvůli stěhování našeho sídla něco tratit, protože Linet je firma, která daně platí. Jedná se o stovky milionů korun.

Je Linet český, nizozemský, nebo německý podnik?

A je Škoda německá, nebo česká? Firma je taková, kde působí, kde má převážnou část managementu a kde zaměstnává největší část lidí. Pokud by firma měla mít jakousi národnost podle toho, kdo ji vlastní, bude problém určit i vlastníka Microsoftu, který má akcionáře všude po světě. 

Do Nizozemska jsme nešli proto, že by šlo o daňový ráj. Jsou tam ale jasně popsaná pravidla pro korporace a holdingová uspořádání. Výhodou je, že se nedaní dividendy. Pokud Linet vytvoří zisk a bude ho chtít rozdělit, rozdělí ho nejdřív do Nizozemska, a když ho bude rozdělovat dalším vlastníkům v Česku, Německu a Švýcarsku, nebude ten zisk daněný podruhé. Je to trochu nepřehledné, ale naprosto zákonné.

Na českém prostředí vám nevadí pouze jeho nízká stabilita, ale začal jste kritizovat i korupci. Kdo nebo co je pro vás jejím symbolem?

Já se vymezuji proti rozbujelému státu, který v kombinaci s evropskými dotacemi umožňuje, aby tu kvetla korupce. Čím víc peněz protéká rukou úředníka nebo politika, jenž je chudší než podnikatel či firma, a je navíc limitovaný volebním obdobím, tím větší má pokušení a podléhá mu. Tím víc nutí firmy odevzdávat desátky a to se děje na všech úrovních. Jediným lékem je absolutní transparentnost.

Když mluvíte o příčinách korupce, jak jste se cítil na Pražském hradě, kde v den státního svátku sedělo spousta lidí, kteří se na vzniku toho prostředí podílejí?

Nevím. Vážíte osobní čest a to, jakým způsobem se chová stát. Stát ale nezměníte kouzelným proutkem a už vůbec ne výměnou několika politiků. Díky té medaili teď dostávám větší prostor v médiích a mám možnost poukázat na to, co mi vadí. To vyznamenání jsem neodmítl a nakonec přijal, protože si myslím, že je správné, aby prezident oceňoval podnikatele a průmyslníky, kteří vytvářejí pracovní místa a odevzdávají daně. Vycházím z toho, že jde o státní, nikoli Klausovo vyznamenání a pan prezident je tím, kdo vybírá. Nemusím souhlasit s řadou jeho názorů, stejně jako se spoustou jeho myšlenek souhlasím. Politika do toho ale nepatří. Je slušné nezahrávat si se symboly, jako je státní vyznamenání. To by bylo neodpovědné.

V čem se s prezidentem neshodnete?

Jeho názory na Evropu, na společnou měnu jsou skoro shodné s tím, co si myslím já. Na jeho místě bych ale volil diplomatičtější jazyk. Ale nebudu říkat, že je prezident odpovědný za to, jak to v Česku funguje a jak dopadla privatizace, nebo že jde o člověka, který hájí korupci. Nemyslí to tak, jen se ty věci snaží relativizovat.

Teď se častěji vyjadřujete ke společenskému dění. Je pravda, že vás k tomu vyzval byznysmen Andrej Babiš? Zapojíte se do jeho vznikajícího hnutí?

Hovořil se mnou a ptal se na mé postoje. Řekl jsem mu, že pokud se bude jednat o boj proti korupci, nemám s tím problém. Jestli chce rozjet nějakou kampaň, připojím se k ní. Je povinností podnikatelů chovat se eticky a ozvat se proti korupci. To je vše.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ