Čeští chemici <span>tajně operují</span> v Peru

Domácí
17. 5. 2008 08:44
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoArmáda tajně vyslala do Peru chemické specialisty. Kvůli summitu šéfů zemí EU, Latinské Ameriky a Karibské oblasti mají už měsíc na starosti výcvik tamních vojáků v ochraně proti útoku zbraněmi hromadného ničení. O vyslání jednotky nerozhodla vláda, ani nebyla informována sněmovna. Jako první o tom informoval deník Právo.

"V případě, že armáda vysílá do zahraničí ozbrojené jednotky, musí jejich cestu schválit parlament," uvedl pro server TÝDEN.CZ muvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. "Vojáci v Peru ale nebyli vysláni k bojovému účelu, proto se jedná pouze o služební cestu a vláda o tom nemusí vědět," řekl s odkazem na příslušný článek Ústavy České republiky.

31. brigáda radiační, chemické a biologické ochrany Liberec 

- byla vytvořena 1. července 2005. 

- je určena k plnění úkolů chemického zabezpečení a nejsložitějších úkolů ochrany proti zbraním hromadného ničení. Zabezpečuje radiační a chemický průzkum a nespecifický biologický průzkum, dekontaminaci techniky, materiálu, terénu, terénních objektů, dekontaminaci a hygienickou očistu osob, laboratorní analýzu radioaktivních a toxických látek. 

Mluvčí ministerstva zároveň potvrdil, že jde o skupinu dvaceti specialistů k odstranění následků použití zbraní hromadného ničení. Většina z nich je z liberecké brigády. "Protože jsou ve svém oboru špičky, je jejich cílem pouze výcvik peruánských kolegů," uvedl Čírtek. "Nemají s sebou žádnou techniku ani zbraně," dodal. Summit v Limě končí dnes, čeští vojáci by se z Peru měli vrátit ve středu 21. května.

Summit, kterého se účastní i český premiér Mirek Topolánek, provázejí velmi přísná bezpečnostní opatření. Pohotovost má 95 tisíc policistů a dalších 35 tisíc příslušníků jiných bezpečnostních složek.

Česká jednotka chemických specialistů už při podobných akcích působila. Pomáhala při zajištění ochrany letních olympijských her v roce 2004 a při summitech NATO v Istanbulu a v Rize.

Mluvčí ministerstva obrany potvrdil, že také vysílání zahraničních vojáků na služební cesty do České republiky schvaluje armáda a nikoli parlament.

Ilustrační foto: ČTK

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ