Téma TÝDNE
Čeští chovatelé krav vydělávají na uprchlících
03.12.2016 11:15 Původní zpráva
Zatímco ceny mléka padají, chov skotu na maso se začíná v Česku bohatě vyplácet. Důvodem je rostoucí poptávka v Turecku, kde spotřebu hovězího zvyšují i uprchlíci. Stejně jako Turci jsou i oni převážně muslimové odmítající vepřové.
Jen za první tři čtvrtletí letošního roku se z Česka do Turecka vyvezlo podle statistiky ministerstva zemědělství takřka 23 tisíc živých krav a býků, za které tamní odběratelé zaplatili přes 700 milionů korun. To je zhruba pětina vývozu "živého" hovězího masa z Česka.
"Turci mají zájem především o březí jalovice, dále zástavový skot určený k dokrmení a v menší míře i o jateční býky," potvrdil Pavel Král, ředitel Svazu chovatelů českého strakatého skotu. Turečtí odběratelé přitom podle něho nabízejí za hovězí vynikající ceny. Zatímco v roce 2014 Turecko koupilo v Česku skot "jen" za 116 milionů korun, loni už to bylo 866 milionů korun. A není vyloučeno, že letošek bude rekordní.
Turci nakupují například i v Německu nebo Rakousku. Proč se najednou vrhli do skupování hovězího v Evropě? "To může mít hned několik důvodů. Turecko se zřejmě rozhodlo, že se stane zcela soběstačné v chovu dobytka, a bude navíc zásobovat hovězím masem i okolní státy," uvedl Pavel Král. Proto Turci nakupují zejména březí jalovice, určené k rozšíření chovů.
Vzestup prodejů ale také v podstatě kopíruje migrační krizi. V utečeneckých táborech na území Turecka uvízly miliony běženců. Protože jde převážně o muslimy, kteří nejedí vepřové maso, zvyšuje se spotřeba hovězího. Na péči o uprchlíky Turecko dostává štědré dotace z Evropské unie, část peněz do země proudí i z Ruska. Turečtí obchodníci mohou nakoupené maso navíc přeprodávat dál.
Turci každopádně nabízejí za dobytek výkupní ceny, které si tuzemští ani evropští odběratelé nemohou dovolit. A zvyšují tím i průměrnou cenu za živý dobytek vyvezený z Česka. "V roce 2015 činila 56,80 Kč za kilogram, v prvním čtvrtletí letošního roku stoupla na 57,63," konstatovala mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Turci loni zaplatili za kilogram živé váhy v průměru 94,87 Kč a v prvních devíti měsících letošního roku už byli ochotni v průměru vyplácet i 99,384 Kč. Vysoký rozdíl mezi průměrnou a "tureckou" cenou však vyplývá také z toho, že turečtí odběratelé vybírají zejména nejdražší skot. "Nejvíce se pochopitelně platí za březí jalovice," uvedl Král.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 5. PROSINCE 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.