Čeští islamofobové přitvrdí. Obavy ze spojení s ultrapravicí

Domácí
15. 7. 2015 18:30
Momentka z protestu proti islámu v Praze.
Momentka z protestu proti islámu v Praze.

Ministerstvo vnitra očekává, že populistické islamofobní a protiimigrační organizace budou stupňovat své aktivity a že se tématu aktivněji chopí i "tradiční pravicoví extremisté". Ministerstvo to uvedlo ve zprávě o vývoji extremismu v letošním druhém čtvrtletí.

Krajně pravicová scéna podle úřadu stagnuje a zůstává značně nejednotná. Lze to prý přikládat i konkurenci v podobě populistických uskupení, která se vymezují vůči přistěhovalectví a muslimské komunitě. Islamofobní spolky se sice podle vnitra od spojování s krajní pravicí distancují, ale jejich "radikální politické požadavky a návrhy i způsoby mobilizace sympatizantů se prakticky nelišily od projevů krajní pravice".

"Mezi jednotlivými populisticky, proti imigrantům a proti muslimům orientovanými subjekty byla rovněž zjevná snaha o vytváření koalic či partnerství," uvedlo ministerstvo vnitra. Například "Blok proti islámu", který prý vzešel z okruhu lidí kolem iniciativy "Islám v ČR nechceme", podle ministerské zprávy komunikoval se stranou Úsvit, Národní demokracií a s poslancem Tomiem Okamurou.

Ministr vnitra Milan Chovanec.V Praze se jedna z nejviditelnějších demonstrací proti imigraci konala už 1. července. Přišlo na ni asi 700 lidí. Někteří z nich měli s sebou maketu šibenice. Tuto sobotu by se měla v hlavním městě konat demonstrace svolaná extremistickou Národní demokracií a nazvaná "2. tábor lidu". Hovořit tam mají například právě poslanec Okamura, zástupci Akce D.O.S.T., Monarchistického občanského sdružení či Holešovské výzvy.

Pokud jde o krajní levici, tu podle vnitra islamofobové mobilizují k pořádání protidemonstrací. Část krajně levicové scény navíc reagovala na dubnové zadržení a obvinění několika lidí, kteří podle policie jako levicoví extremisté hlásící se k "Síti revolučních buněk" plánovali útok na nákladní vlak s vojenským materiálem. Krajní levice se podle zprávy ministerstva snaží zejména mediálně a na internetu zpochybnit uvedené trestní řízení jako bezdůvodnou represi proti anarchistickému hnutí.

Síť revolučních buněk informuje o svých akcích na webu. Hlásí se tam například k incidentu, při kterém 15. května shořelo policejní auto před služebnou v Hostivařské ulici. "Po policejní realizaci došlo k dalším celkem šesti žhářským útokům, ke kterým se přihlásily různé pobočky Sítě revolučních buněk. Většina z nich mířila proti majetku Policie ČR," píše ve své aktuální zprávě ministerstvo vnitra.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Doležal Michal

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ