Brněnští muslimové vyjádřili v neděli soustrast rodině českého velvyslance v Pákistánu Iva Žďárka, který se stal jednou z několika desítek obětí sobotního teroristického útoku na hotel Marriott v pákistánském Islámábádu. Brněnští muslimové se distancovali od teroristických útoků, ale současně vyjádřili obavy z možných nenávistných reakcí namířených proti českým muslimům.
"Brněnští muslimové veřejně mnohokrát odsoudili zhoubnou ideologii terorismu, jejich obětí se stávají samotní muslimové společně s odvážnými lidmi, jako byl zavražděný velvyslanec. Brněnští muslimové podporují snahu pakistánských muslimů bojovat proti osobám zneužívajícím islám pro politické cíle," uvádí se ve stanovisku sdružení Libertas Independent Agency (spojujícím brněnské muslimy a přátele muslimských národů) k útoku, který si vyžádal nejméně 53 mrtvých a zhruba 270 zraněných.
ČTĚTE TAKÉ: Při atentátu v Islámábádu zahynul český velvyslanec
Brněnští muslimové se v souvislosti se smrtí českého velvyslance obávají "nenávistné rétoriky některých politických stran a hnutí, které z vraždy našeho velvyslance v Pákistánu nepřímo obviňují i nás, české muslimy, a skrytě nám vyhrožují přípravou ´muslimského holocaustu´". Jako příklad uvedli krajně pravicovou Národní stranu, která na svém webu zveřejnila prohlášení nazvané "Smrt islamismu - žádná tolerance s muslimy".
Zemská rada Národní strany v něm uvedla, že zavraždění Žďárka "je poslední kapkou v poháru trpělivosti s nebezpečným, nenávistným a čistý teror představujícím islámem". "Jako jsme se vypořádali s nacismem a bojujeme s bolševismem, je nutné otevřeně, dnes a denně, vší silou a bez slitování likvidovat jakékoli projevy islamismu v Evropě". Na středu chystá strana protest do Ostravy. Ministerstvo vnitra mluví o možnosti rozpuštění strany, ale podle červnového vyjádření ministra Ivana Langra "pomyslný pohár zatím nepřetekl".
Brněnští muslimové napsali, že jako lidé usilující o mír a respekt mezi náboženstvími a národy se cítí být povinni upozornit na to, aby se smrt velvyslance nestala záminkou pro "legalizaci snahy o konečné řešení muslimské otázky". Podle nich je třeba přesně zasáhnout proti všem zdrojům nenávisti a pomoci pakistánskému obyvatelstvu - a nejen jemu - k životu založenému na svobodě, demokracii a humanismu a v celosvětovém společenství všech lidí dobré vůle bez rozdílu náboženského vyznáni. "Pouze tak nebude dle našeho názoru oběť českého velvyslance zbytečná," uvedli.
Foto: ČTK, archiv Týdne