Čeští řidiči si zvykli za volantem hazardovat
29.07.2007 15:12 Původní zpráva
Jízda po českých silnicích se podobá adrenalinovému zážitku: v džungli nekvalitních vozovek přijdou o život průměrně tři lidé denně. Přesto přibývá případů, kdy řidiči vědomě porušují předpisy. Podle toho také vypadají statistiky nehodovosti.
Žalostný je pohled na české statistiky dopravní nehodovosti. Na tuzemských silnicích sice ročně najezdíme zhruba jen osm tisíc kilometrů (v sousedním Slovensku je to dvojnásobek), přesto vykazujeme dvakrát až třikrát vyšší podíl smrtelných nehod na tzv. vozokilometry (odborně vypočítávaná hodnota ujetých kilometrů na území daného státu) než jinde v Evropě. Nelichotivé hodnoty nabízí rovněž údaje o počtu úmrtí na sto tisíc obyvatel či útěky od nehod. V obou ukazatelích se řadíme k nejhorším evropským státům.
Odborníci na bezpečnou dopravu vidí hlavní příčinu v mysli řidičů. „Chování řidičů odpovídá národní mentalitě. Jsme takoví furianti, kteří se rádi předvádějí. Horší jsou ty konce,“ tvrdí instruktor bezpečné jízdy na mosteckém autodromu Jiří Patera. Mezi nejhorší vlastnosti Čechů za volantem se řadí agresivní styl jízdy, okázalé přehlížení dopravních předpisů a špatné návyky z autoškoly. „Příprava na krizové situace je zcela nedostačující,“ zlobí se Patera.
Podle dlouhodobého výzkumného projektu Sartre mají čeští řidiči tendence vnímat bezohlednou jízdu jen u druhých. Závěry třetí části projektu uvádějí, že podráždění chováním druhých řidičů jsou téměř tři čtvrtiny dotázaných; 52 procent z nich si navíc myslí, že agrese byla namířena přímo proti nim. Že by se sami na silnici chovali útočně, přiznala jen desetina účastníků výzkumu. Rozdíl mezi vnímáním vlastního a cizího nešetrného jednání na silnici byl u Čechů jeden z nejvyšších.
Zmírnit nehodovost na tuzemských vozovkách měl bodový systém. Za roční fungování se však příliš neprosadil. Policejní prezidium si kvůli tomu v minulém týdnu vymohlo na šéfovi dopravní policie Zdeňku Bambasovi jeho rezignaci. „Za čtrnáct let ve funkci jej postihla slepota a hluchota k problémům policie,“ vyjádřil se k jeho odchodu ministr vnitra Ivan Langer. Uvolněný post dočasně obsadil Bambasův zástupce Vladimír Stupka.
Nové vedení útvaru bude mít před sebou nelehký úkol: vrátit zpět důvěru lidí v dopravní strážce zákona. Ti totiž zatím pro řidiče nepředstavují potřebnou autoritu. Silnice se proto množí případy hazardních jízd; když řidičům jejich chování projde, dostane se jim potlesku od kamarádů v hospodě. Pokud je policie přistihne, křičí hříšníci zpravidla, že bodový systém je přísný a šikanující paskvil.
Foto: archiv
Více se dočtete v aktuálním čísle magazínu TÝDEN.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.