Čeští vědci a umělci žijící v USA jsou zvolením Trumpa šokovaní

Domácí
9. 11. 2016 17:47
Historička umění Charlotta Kotíková nepatří k fanouškům D. Trumpa.
Historička umění Charlotta Kotíková nepatří k fanouškům D. Trumpa.

Čeští vědci a lidé z kultury, kteří žijí a pracují ve Spojených státech, považují zvolení republikánského kandidáta Donalda Trumpa prezidentem za velké překvapení a jsou jím šokováni. Vědci připomínají například Trumpovy pochyby o boji proti globálnímu oteplování nebo úvahy o odebrání financí na zkoumání Země. Podle většiny jsou jeho kroky v úřadě nepředvídatelné.

Historička umění a pravnučka T. G. Masaryka Charlotta Kotíková z New Yorku měla do posledních chvil pochybnosti o vítězství Hillary Clintonové. Měla pocit, že voliči v malých městech nebyli dobře osloveni. Trumpovo vítězství ale nese nelibě. "To není jen Trump - žluté vlasy v Bílém domě, ale také představa, že Melania Trumpová je první dáma tam, kde byla první dáma Eleanor Rooseveltová. To je pro mě úplně nepochopitelné. To je morální úpadek," reagovala.

Chemik Josef Michl řekl, že z výsledku voleb radost nemá. "Pan Trump sice během kampaně v ten či onen okamžik na cokoliv vyjádřil skoro všechny možné názory, takže je těžko říci, co se doopravdy pokusí udělat," konstatoval. Obává se ale toho, že učiní krok zpět v tom, co je dlouhodobě nejdůležitější - snahy snížit přidávání dalšího oxidu uhličitého do ovzduší. Trump totiž prohlásil, že by chtěl znovu vyjednat podmínky Pařížské klimatické dohody.

Zda a nakolik promění Ameriku, je podle Michla nejasné. Určitě o mnoho méně, než slibuje, protože bude potřebovat souhlas Kongresu, míní Michl. "Tam, kde souhlas už existuje, mu to půjde, takže například desítky milionů lidí přijdou o zdravotní pojištění, které zařídil Obama," uvedl. Z desítek a stovek lidí v akademické obci, s nimiž se vědec setkává, nezná prý jediného, kdo by Trumpa volil. Půjde teď hlavně o to, jak nadcházející období triumfujícího populismu přežít, a to bohužel nejen v USA, míní.

Operní pěvci a manželé Kateřina Kněžíková a Adam Plachetka v noci na středu čekali do poslední chvíle na sčítání hlasů. "Bohužel jsme nemohli věřit vlastním očím. Blízcí přátelé nám napsali, že to je zlý sen. Bohužel, americký prezident má mnoho pravomocí. Pro nás je to rozčarování," reagovala Kněžíková. Plachetka má ve čtvrtek poslední představení v Metropolitní opeře v New Yorku, odkud se přesune do Lyrické opery v Chicagu. Jeho žena a dcera jsou v Americe s ním.

"Je to šok, potvrdily se moje nejhorší obavy z toho, jak to dopadne. Nechápu, jak lidé mohou být tak naivní, že si mohou myslet, že se něco změní," řekla Irena Kovářová, zástupkyně České filmové komise v New Yorku. V USA žije mnoho let. Trump je podle ní nepředvídatelný. I když se třeba v některých svých názorech umírní, republikáni ale ovládají i Kongres, připomněla. Jediný důvod, proč lidé Trumpa volili, je podle ní ten, že hlavně nechtěli volit demokratického kandidáta.

Ředitelka Sbírky moderního a současného umění Národní galerie Milena Kalinovská, která v USA žila 30 let, poznamenala, že Američané jsou frustrovaní, zejména ti z nižších středních vrstev. Ubývá možností zaměstnání a špatně snášejí globalizaci. "USA byly málokdy tak polarizované, jako je to teď. Myslím, že spousta lidí, kteří jsou demokraté a volili Hillary, si neuvědomili, že je tu obrovské schizma v národě, že pohled z New Yorku je něco úplně jiného než pohled z malého městečka, kde zkrachovala továrna a všichni jsou nezaměstnaní," dodala Kotíková.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Richter Jaroslav

Další čtení

Obyvatelé Nových Heřminov v referendu vyjádřili souhlas se stavbou přehrady

Domácí
26. 4. 2025
ilustrační foto

Boj o potraty v centru Prahy. Pochod odpůrců daleko nedošel

Domácí
26. 4. 2025

Zloději loni ukradli 3971 kol. Ve skutečnosti ale mnohem víc

Domácí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ