Chceme bankovní registry i zákon o úřednících, tvrdí Peake

Domácí
21. 8. 2011 15:34
Karolína Peak.
Karolína Peak.

Boj proti korupci neskončil, slibuje vicepremiérka a šéfka vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí Karolína Peake. Legislativní radou vlády už prošel návrh zákona o úřednících. Kromě toho chce Peake znovu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem probrat návrh na vytvoření národní evidence bankovních účtů. Řekla to v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi.

Peake tak popřela Kalouskova slova, že "evidence bankovních účtů jsou u ledu". Návrh prý Kalousek nepředloží kvůli odporu ODS. "V této vládě ten návrh již znovu nebude, protože kolegové z ODS to nechtěli. Návrh přitom nezvyšuje kompetence státu v prolomení bankovního tajemství, jen celý proces urychluje," uvedl ministr.

Registr měl pomoci vyšetřovatelům a státním zástupcům, aby si mohli rychleji prověřit, kdo má ve které bance kolik účtů.

Peake však namítla, že chce s ministrem Kalouskem ještě jednat. "Ten úkol ve vládní strategii zrušen nebyl, pouze nebylo přijato usnesení na vládě," řekla v České televizi. Do popředí zájmu se prý bude snažit dostat také financování politických stran či zákon o úřednících, v jejichž řadách korupce bují také. Od ministerstva vnitra chce převzít přípravu zákona o ochraně oznamovatelů korupce.

Přehled nad účty

Ministři občanské demokracie návrh na vytvoření národní evidence bankovních účtů zablokovali na jednání vlády začátkem srpna. Členové vlády z TOP 09 a Věcí veřejných naopak protikorupční opatření podpořili. Na stránkách kabinetu se jen uvádí, že vláda bod projednala a nepřijala k němu žádné usnesení.

Zřízení registru podporoval i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, podle kterého mohlo opatření přispět k boji se zločinem. Státní zástupci by se při vyšetřování trestné činnosti – hlavně podvodů – nemuseli obracet na všechny banky v zemi, stav bankovního účtu podezřelého by mohli zjistit z registru. "Čas je při objasňování podobných trestných činů klíčový," řekl již dříve Zeman.

Občanská demokracie však namítá: pokud se informace soustředí v jedné evidenci, snáze uniknou. V evidenci by přitom nebyly údaje o tom, kdo má kde kolik našetřeno. Byl by tam jen údaj, že dotyčná osoba má konto v určité bance. Rychlý přístup k datům by pomohl i notářům při vyřizování dědického řízení či exekutorům.

Řada států Evropské unie už centrální registr účtů provozuje – mají je třeba Francie, Španělsko, Německo, Rumunsko či Itálie. Institucím, které na to mají právo, registr umožňuje rychle ověřit, kolik účtů a u kterých bank má určitá firma, osoba či organizace.

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ