Chcete od státu dávky na bydlení? Prodejte majetek

Domácí
9. 4. 2014 05:15
Hodně lidí bude brzy mít problém získat doplatek na bydlení (ilustrační foto).
Hodně lidí bude brzy mít problém získat doplatek na bydlení (ilustrační foto).

Obavy, že bude výplata doplatku na bydlení omezena na jeden rok, se nevyplní. V původním návrhu novely zákona o pomoci v hmotné nouzi ministerstvo práce počítalo s tím, že bude v některých případech výplata této sociální dávky časově zkrácena. Nyní však poslalo do připomínkového řízení upravenou verzi, ve které tato věc chybí. V mnoha směrech se ovšem výplata této dávky zpřísní.

Podle návbrhu novely vypracovaného loni na podzim měli  mít lidé nárok na doplatek na bydlení i do jiných, než bytových prostor, a to v okamžiku, kdy v nich bydlí. Její výplata ale v tomto případě byla omezena na půl roku. V případě, že si aktivně hledali bydlení, tuto sociální dávku mohli pobírat až rok. Z nového návrhu toto časové omezení vypadlo.

Na doplatek na bydelní by ovšem do budoucna měli mít nárok pouze lidé, kteří si nemohou příjem, na jehož základě se nárok na dávku posuzuje, "zvýšit vzhledem ke svému věku, zdravotnímu stavu nebo z jiných vážných důvodů vlastním přičiněním".

"Zvýšením příjmu vlastním přičiněním se rozumí zvýšení příjmu řádným uplatněním návrhů a pohledávek a prodejem nebo jiným využitím majetku," konstatuje Petr Sulek z tiskového odboru ministerstva práce.

Novela ovšem přinese i další výrazné změny. Pozor by si měli dát hlavně lidé, kteří někde mají podepsanou pracovní smlouvu typu dohody o provedení práce. Ta jim znemožní si o dávku zažádat, a to i přesto, že momentálně v rámci této pracovní smlouvy nic nevykonávají a tudíž z ní nemají žádný příjem.

"V praxi nastávají situace, kdy má osoba sepsanou pracovní smlouvu, kde je obecně uvedeno, že bude práci vykonávat během roku (jde např. o dohody o provedení práce) za určenou hodinovou sazbu, ale není přesně určeno, kdy a zda tuto práci bude vykonávat, a tedy kdy a zda z této činnosti bude mít finanční prostředky," konstatuje v důvodové zprávě ministerstvo.

Tímto způsobem podle něj lidé obcházejí jednu z podmínek pro sociální dávky v okamžiku, kdy je úředníci vyškrtnou z evidence Úřadu práce. Aby i nadále měli  nárok na dávky pomoci v hmotné nouzi, sepíší si s někým dohodu o provedení práce, aniž by tuto práci skutečně vykonávali a měli z ní příjem. Uvedená změna se ovšem nebude týkat lidí, kterým zaměstnavatel protiprávně nevyplatí mzdu.

Penzisté budou mít výhodu

Změnit by se měl také způsob hodnocení doplatku pro starobní důchodce. Zatímco v současnosti se posuzuje sto procent jejich penze, v budoucnu - pokud novela projde parlamentem - by to mělo být osmdesát procent.

Důvodem novely je podle ministerstva mimo jiné prudký nárůst příjemců této dávky. V roce 2011 ji totiž pobíralo 24,4 tisíce lidí, o dva roky později jich však bylo už 65,1 tisíce. "Obdobně vzrostly i celkové náklady na tuto dávku," konstatuje ministerstvo. V roce 2011 činily 850 milionů korun, loni to bylo už 2,814 miliardy. Nárůst byl tudíž více než trojnásobný.

Podíleli se na něm mimo jiné provozovatelé ubytoven pro chudé nebo jinak sociálně vyloučené lidi. Ti totiž těmto osobám, které si jinak nemohou sehnat bydlení, dávají často tak vysoký nájem, že by za ty peníze jinak místo jednoho pokoje sehnaly celý byt.

Další čtení

ilustrační foto

Špilberk otevřel tajnou kapli. Nacisté ji užívali jako vězení i kapli kultu Hitlera

Domácí
24. 4. 2025
ilustrační foto

Policisté dopadli dealerku z Prostějova, pervitin dávala třeba i za hlídání dětí

Domácí
24. 4. 2025
ilustrační foto

Výzkum: Psychologickou pomoc by potřebovala asi pětina pražských žáků

Domácí
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ