Pokud mě můj syn nepohřbí velkolepě, nezdědí nic. To je jeden z mnoha příkladů, co si člověk bude moci díky novému občanskému zákoníku připsat do závěti. I když bude účinný až od Nového roku, lidé už nyní mohou chodit v této souvislosti za notářem, připomíná reportáž TV Barrandov.
Příkazy neboli doplňky k závěti mohou lidé dávat díky novým pravidlům dědění. Pokud by dědic podmínku nesplnil, k dědictví by se nedostal. Mezi nejčastější příkazy, se kterými lidé chodí za notářem, patří udržování hrobu, způsob pohřbení a postarání se o domácího mazlíčka.
"Pořizovatel chtěl například do závěti vložit podmínku, že syn může dědit jenom tehdy, když se rozejde se svou přítelkyní," uvedl notář Martin Šešina. Nařizovat změny osobního stavu ovšem závětí nelze. Stejně tak se nepřihlíží k podmínkám, které odporují veřejnému pořádku, kupříkladu aby dědic zabil sousedova psa. Neplatné jsou i nesmyslné podmínky, které mají za úkol jen ztrpčovat život dědicovi.
V posledních letech notáři zaznamenali nárůst případů, kdy rodiče chtějí vydědit svého potomka, a to proto, že se o ně za života nestará, stal se gamblerem nebo spoustu peněz rozházel. "Nově zákon říká, že je možné jej vydědit, pokud spáchal trestný čin, a to za takových okolností, které svědčí o jeho zvrhlé povaze. Dneska půjde například o pedofilii," uvedl Šešina.
Novinkou je i to, že se lidé budou moci zřeknout dědictví. Změn je však v zákoníku řada. "Z dnešních třiceti paragrafů se úprava rozšíří na 300 paragrafů. Jak právníci, tak notáři i soudci budou mít velké množství práce," říká právník Pavel Říčka.
Od roku 2014 bude také platit, že dluhy se budou dědit v plné výši. Tuto novinku sice uvítají věřitelé, pro dědice je však méně výhodná. V současnosti je dědic povinen splatit dluh jen do výše nabytého majetku.
Závěti, které lidé už mají, zůstávají platné, ale mohou je samozřejmě doplnit na základě nových pravidel. Nová závěť automaticky ruší ty dříve sepsané.