Rozsáhlý požár zasáhl ve čtvrtek ráno propylenovou jednotku chemičky Unipetrol v Záluží u Litvínova. Ohni předcházel výbuch, hořelo na dvou místech. Hasiči vyhlásili mimořádný poplach, oheň dostali pod kontrolu asi po čtyřech hodinách. Nikdo nebyl vážně zraněn.
Záchranáři evakuovali asi tisíc lidí z celých chemických závodů a uzavřeli okolí v okruhu víc než jednoho kilometru. Škodlivé látky podle prvních měření hasičů a hygieniků do vzduchu neunikly. Zásah potrvá další desítky hodin.
"Najednou se to otřáslo a začalo hořet. Všichni utíkali co nejdál," popsala zaměstnankyně firmy. Hasiči původně vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu, později ho změnili na mimořádný poplach. Do Unipetrolu se sjelo 42 hasičských jednotek z celého Ústeckého kraje. Oheň dostali hasiči kontrolu krátce po poledni. "Oheň je pod kontrolou, už se nešíří. Zařízení musíme ochlazovat proudy vody. Propylen musí vyhořet," řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.
Sloup hustého tmavého dýmu byl v prvních hodinách vidět na desítky kilometrů daleko, až dva kilometry daleko bylo slyšitelné syčení z chemického provozu. V okolí padal popílek a černé saze. Podle mluvčího Unipetrolu Mikuláše Dudy do vzduchu neunikly škodliviny. "Látky uvolňované do ovzduší nejsou zdraví škodlivé. Největším problémem v souvislosti s požárem byla tvorba nepříjemných sazí," uvedl v prohlášení Duda. Odpoledne na místo dorazila i chemická laboratoř hasičů, která znovu kontrolovala kvalitu ovzduší. "Nic nebylo naměřeno," uvedl mluvčí Marvan. Hygienici zjištění hasičů potvrdili, ale přesto doporučili lidem v okolí nevětrat.
Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který areál navštívil, nebylo ohroženo životní prostředí. "Tím, že hořely uhlovodíky, tak se nevyvíjely nějaké vysloveně toxické látky. Samozřejmě se tam vyvíjí oxid uhličitý, oxid uhelnatý. Podle všech zpráv to vypadá, že okolí bezprostřední nebezpečí nehrozilo a nehrozí," řekl Brabec s tím, že situaci monitoruje i Povodí Ohře nebo Česká inspekce životního prostředí. "Myslím, že z toho nejhoršího je to venku. Údajně odjíždějí i hasičské sbory z areálu," dodal Brabec.
Zdraví lidí v okolí by mohly podle experta Jindřicha Petrlíka z ekologického sdružení Arnika ohrozit rakovinotvorné polyaromatické uhlovodíky. Vážou se totiž na saze, takže se mohou při vdechu přes částečky prachu dostat do plic. "Nebezpečné také je, pokud by lidé v okolí jedli ovoce nebo zeleninu, a od sazí si ji neomyli," řekl. Zmíněné látky ale způsobují rakovinu až při delším kontaktu. "Samozřejmě záleží na tom, jak dlouho v tom prostředí člověk je," uvedl Petrlík.
Akutní nebezpečí vystavení obyvatel toxickým látkám ale podle ředitele Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Josefa Trmala nehrozí. "Vzhledem k rozptylovým podmínkám a momentálnímu proudění vzduchu kouř stoupal přímo nahoru," sdělil. "Krajská hygienická stanice ve spolupráci se Zdravotním ústavem v Ústí nad Labem následně odebere vzorky vody, zajistí jejich rozbor a také měření v okolí závodu s ohledem na potenciálně nebezpečné látky," oznámila Dana Šalamunová z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.
Samotný propylen je bezbarvý, extrémně hořlavý plyn, působící narkoticky. Se vzduchem tvoří výbušnou směs. Při vysokých koncentracích může způsobit udušení. Příznaky zahrnují ztrátu pohyblivosti a bezvědomí.
Jeden z obyvatel nedalekého Horního Jiřetína, Jiří Fábik, řekl, že kolem 10.00 byla obec silně zamořena zápachem z hořících chemických látek, hovořil o "silném spadu černých mastných sazí". Uvedl rovněž, že o situaci se lidé z Jiřetína dozvídali "soukromou cestou", nikoli od integrovaného záchranného systému. "My jsme tu informaci dostali od sociální pracovnice diakonie," řekl Fábik v ČT.
Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt serveru Lidovky.cz řekl, že krajští hasiči poslali starostům doporučení typu, aby lidé neotevírali okna. "A průběžná upozornění nám zasílá i město Litvínov," řekl.
V obci, která je od chemičky vzdálená asi pět kilometrů, byl podle něj výbuch citelně znát. "Zatřásly se baráky," popsal webu. Po celém Jiřetíně je i podle starosty Buřta velký spad popílku. "Takové větší kusy, nevím přesně, co to je," dodal.
Unipetrol z bezpečnostních a preventivních důvodů odstavil celou výrobu. Událost se obešla bez zranění. "Nemáme žádné informace o úrazech či zraněních zaměstnanců," doplnil Duda. Záchranáři ošetřili podle mluvčího Petra Bureše řidiče kamionu, kterému prasknul bubínek, pomohli i několika vyčerpaným hasičům.
Až do pátečního odpoledne bude uzavřená silnice I/27 z Mostu do Litvínova. Tu záchranáři uzavřeli hned po výbuchu, později ji na necelou hodinu zprůjezdnili. Mezi městy nejezdí ani tramvaje, stojí i vlaková doprava. Dopravní podnik nasadil autobusy, které jezdí každých třicet minut.
Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. V letošním prvním pololetí vykázal Unipetrol čistý zisk 5,27 miliardy korun.
Havárie měla ale již dopad na akcie Unipetrolu. Cenné papíry holdingu během čtvrtka zlevnily o pět procent, a dostaly se tak na nejnižší cenu za poslední téměř čtyři týdny.
Etylénová jednotka v litvínovském závodě Unipetrolu, ve které hořelo, byla nedávno v krátké době dvakrát neplánovaně odstavena, podle firmy kvůli čištění. Dopad na provozní zisk při poslední pětidenní odstávce koncem července tehdy holding odhadl na 120 milionů korun.