Hledání příčiny
Chorvatští záchranáři budou dále zkoumat vrak českého autobusu
25.06.2012 20:21
Chorvatští znalci se chystají na další zkoumání vraku českého autobusu, který v sobotu havaroval cestou na Makarskou riviéru. Příčina nehody zatím není známa, vyšetřovatelé dosud nezveřejnili snímky z dopravních kamer. V neděli však vyslechli v nemocnici v Gospiči ty cestující, kteří v okamžiku nárazu nespali a jejichž svědectví by mohlo pomoci, napsal server novilist.hr.
Autobus havaroval v sobotu časně ráno na dálnici A1 ve střední části Chorvatska. Osm z 51 lidí ve vozidle nehodu nepřežilo. V neděli večer se 24 zraněných z autobusu vrátilo armádním speciálem do Česka. V nemocnici ve městě Gospić dnes večer zůstávají čtyři zranění. V péči lékařů v Záhřebu jsou také dvě těžce zraněné třináctileté sestry. Za dívkami do nemocnice přijeli z Česka jejich rodiče, kteří autobusem necestovali.
Co nehodu zavinilo, zatím není jasné. V Chorvatsku se ale o víkendu nejčastěji spekulovalo o tom, že řidiče přemohl mikrospánek. Dnešní den navíc kvůli státnímu svátku v Chorvatsku žádný významný posun ve vyšetřování nepřinesl.
Ze zkušeností záchranářů vyplývá, že přední sedadla v autobuse bývají s ohledem na možná zranění při nehodách nejnebezpečnější.
"Při nehodě dojde většinou k destrukci v přední části a v boku autobusu," řekl řídící důstojník pražských hasičů Miloš Němec. Nebezpečná zóna podle něj končí v místech přední nápravy, tedy nad předními koly autobusu. Podle Němce je tak možné říct, že čím sedí cestující dál od sedadla řidiče, tím je ve větším bezpečí. "Jen zřídka je náraz do zadních partií," uvedl s tím, že vychází ze svých dvacetiletých zkušeností s prací u hasičů.
Server slobodnadalmacija.hr připomíná, že za osm a půl roku od otevření dálnice do Dalmácie na ní zahynulo 150 lidí a dalších 1400 utrpělo zranění. Upozorňuje také na to, že vozovka na zhruba půlkilometrovém úseku kolem v místa nehody byla během uplynulých let mnohokrát opravována. Silničáři museli její povrch dokonce úplně vyměnit, a to kvůli nestabilnímu a nekvalitnímu podloží, které je na chorvatské hlavní dálnici netypické.
Nerovnosti jsou podle serveru vidět i pouhým okem a nepozorného řidiče mohou vyvést z jeho pruhu. Na druhou stranu je ale i kvůli nedalekému tunelu v úseku, kde se nehoda stala, omezena rychlost na 100 kilometrů v hodině.
Druhým faktorem, který mohl přispět k tragickému výsledku nehody, jsou podle serveru jen jednoduchá svodidla dělící oba jízdní směry. Přes opakované výhrady chorvatských dopravních odborníků ale byla nahrazena pevnějšími jen v části dálnice.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.