Nárůst xenofobie a výpadů proti uprchlíkům donutil ministerstvo vnitra spustit nový informační web. "Nechceme šířit paniku, ale naopak lidi uklidnit. Jsem přesvědčen, že naše republika situaci zvládá a je připravena ji zvládnout i v budoucnu," deklaroval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a připomněl, že například po internetu se šíří různé, v uvozovkách zaručené zprávy.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33 %
- Ano, už jsem pomohl/a. 33 %
- Ne. 33 %
"Chceme dát občanům jasnou a zřetelnou informační bázi," okomentoval Chovanec vznik nového portálu, který je dostupný na adrese www.mvcr.cz/migrace. "Zprávy chceme uvolňovat hned, jakmile to bude možné, aby občané věděli, jaká je situace, co se v daný den událo, kolik migrantů přišlo a jaký je například stav v našich uprchlických zařízeních," dodal.
Situace okolo uprchlíků se přitom den ode dne stává komplikovanější. Od června zadrželi policisté asi 2,5 tisíce běženců, většina z nich směřovala do Německa. Jenom do jedné ze spolkových zemí, Bavorska, jich během víkendu doputovalo asi 18 tisíc a Bavorsko požádalo další spolkové země o pomoc.
Česku se tak zatím uprchlíci spíše vyhýbají. Přesto se zde šíří různé fámy. Například v polovině července žena z Dačicka uveřejnila na Facebooku zprávu, že v Lidéřovicích na Jindřichohradecku místnímu farmáři arabští utečenci vyvraždili všechna hospodářská zvířata, přežít měl pouze kůň, k němuž se nedostali. Byla kvůli tomu dokonce obviněna z trestného činu, stíhání však bylo nakonec pozastaveno.
Proti uprchlické vlně se postavil i bývalý prezident Václav Klaus. O víkendu inicioval novou petici, v níž vyzývá českou vládu k zajištění vnitřní bezpečnosti a vnější nedotknutelnosti hranic státu všemi prostředky včetně využití policie a armády. Volá také po odmítnutí kvót pro přerozdělování uprchlíků nebo dodržování platných smluv v azylové politice a odmítá tlak na jejich změny, jež by usnadnily další imigraci. O případných změnách v této oblasti by podle něj měli rozhodovat lidé v referendu nebo by vláda měla o takový mandát požádat v předčasných volbách.
Paradoxní je, že proti kvótám je i česká vláda, které Klaus petici adresoval. Minulý pátek se na zvláštním summitu spolu s dalšími zeměmi Visegrádu, tedy Slovenskem, Maďarskem a Polskem, postavila proti návrhům Bruselu rozmístit v celé Evropské unii podle zvláštního klíče 160 tisíc běženců.