Chovanec: Hrozit krácením dotací za odmítání uprchlíků je nesmyslné

Domácí
8. 3. 2017 12:39
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Požadavek rakouského kancléře Christiana Kerna na krácení evropských dotací pro země odmítající uprchlíky je podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) nesmyslný. Ministr uvedl, že Česko dostatečně pomáhá při uprchlické krizi v místě konfliktů a evropských zemích, kam uprchlíci přicházejí.O krácení dotací mluví i další evropští politici. Eurokomisařka pro regionální rozvoj Corina Cretuová ale loni uvedla, že využívání peněz z evropských fondů není vázáno na migraci.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

Rakouský kancléř požaduje citelné krácení unijních peněz pro členské země EU, které budou nadále odmítat přijímání uprchlíků. Tento návrh vznesl den před summitem EU v Bruselu, který se bude zabývat také migrační krizí. Opatření by postihlo zejména země visegrádské čtyřky, jejímž členy jsou kromě Česka i Maďarsko, Polsko a Slovensko.

"Dnešní prohlášení rakouského kancléře Kerna je dalším nepochopitelným krokem, který rozděluje EU v době, kdy bychom místo neshod měli hledat společná řešení," reagoval na Kernův požadavek Chovanec. "Česká republika je v rámci uprchlické krize jednou z nejaktivnějších zemí, která důsledně pomáhá přímo v místě konfliktů i v okolních státech. Aktivní pomoc tam, kde je potřeba, přesně to je cesta, kterou se podle nás mají problémy řešit," doplnil.

S Kernem, který vede rakouskou sociální demokracii od minulého roku, bude moct Chovanec o rozporu diskutovat v sobotu, kdy bude rakouský kancléř hostem brněnského sjezdu ČSSD stejně jako slovenský premiér Robert Fico.

Proti krácení se v úterý postavil i německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Jiní němečtí politici, včetně kandidáta sociální demokracie na kancléře Martina Schulze, ale podobný postih zvažují.

Loni požádalo o azyl v Česku 1475 cizinců, což bylo o 50 méně než v roce 2015. V letech 2010 až 2013 se pohyboval počet žadatelů pod tisícovkou, dříve ale nebylo výjimkou ani několik tisíc žadatelů ročně. Extrémní byl rok 2001 s více než 18 tisíc žádostí. Policie loni v Česku chytila 5261 cizinců, kteří byli v zemi nelegálně. Proti roku 2015 je to o 3302 zadržených cizinců méně. Nejčastěji byli loni v zemi nelegálně občané Ukrajiny, kteří tvořili téměř třetinu zadržených.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Kybernetický úřad varuje před využíváním produktů čínské společnosti DeepSeek

Domácí
10. 7. 2025
ilustrační foto

Většina rybníků je v pořádku, ale někde už platí zákazy koupání

Domácí
10. 7. 2025
ilustrační foto

V Kyjevě zabili plukovníka tajné služby. Vrah měl pistoli s tlumičem

Domácí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ