Chovanec: Nebudou třeba víc než dvě další uprchlická zařízení

Domácí
8. 9. 2015 20:50
Z bývalé věznice Drahonice na Lounsku by se mělo stát záchytné zařízení pro uprchlíky.
Z bývalé věznice Drahonice na Lounsku by se mělo stát záchytné zařízení pro uprchlíky.

Ministerstvo vnitra počítá zatím jen se dvěma dalšími záchytnými zařízeními pro uprchlíky, dohromady pro 400 lidí. Jiné tábory nebude nutné otevírat, protože uprchlíci v Česku zůstávat nechtějí. Koncem roku se otevřou Drahonice na Lounsku, Balková na Plzeňsku se otevře v lednu 2016. Starostům z Tachovska to v úterý řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

V současné době pobývají uprchlíci například v detenčním zařízení ve Vyšních Lhotách.Rekonstrukce Balkové už se připravuje a zřejmě nebude stát více než 20 milionů korun. "Primárně jsme slíbili okolním obcím plot a ten budujeme," řekl ministr. Kapacitu 200 lidí lze zvětšovat. V bývalé věznici Drahonice má být stejná a náklady na úpravy nižší. "Snažíme se najít objekty, které jsou vhodné, například bývalé věznice. Nemá cenu vyhazovat velké veřejné peníze. Nevíme, jak bude migrační vlna pokračovat," uvedl.

Ministr odmítl obavy obcí, že by se měl vzniknout tábor pro běžence v Nových Domcích u Rozvadova na Tachovsku, kde je opuštěný areál výchovného ústavu. "Zatím, jak ten migrační tok vypadá, nebude potřeba otevírat nic jiného. Pokud se stane něco nepředvídatelného, tak jsme připraveni otevírat další kapacity postupně," řekl.

Podle Chovance dělá Maďarsko opatření, které by mělo po 15. září směřovat k posílení a zabezpečení jeho hranice. Poškozování plotu se má podle nových zákonů stát trestným činem, což umožní zasahovat proti těm, kdo tak budu činit a vyloučen není ani nástup armády na srbsko-maďarskou hranici. "Migrační tok by se pak měl posunout dále na jih a potom bychom byli úplně mimo migrační trasy," řekl. Běženci by směřovali přes Chorvatsko, Slovinsko a Rakousko do Německa.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

"S velkým zájmem jedeme 14. září do Bruselu a budeme chtít slyšet opatření. Zatím je to čistě o kvótách, ale není to o návratové politice, o vojenské operaci, není to o ostraze vnější hranice Schengenu. A bez toho, abychom jasně deklarovali připravenost bránit svoje hranice, tak migrační tok nebude slábnout," uvedl. Jde hlavně o ekonomické migranty. Lidí, kteří budou utíkat před válkou, je asi 40 procent ze všech migrantů.

Z 2500 uprchlíků, kteří za 3,5 měsíce směřovali přes naše hranice, jsou někteří stále v uprchlických zařízeních, protože nejsou ochotni sdělit identitu a nedoběhlo azylové řízení. "Ti, kteří jsou registrováni v jiné evropské zemi a jsou syrského původu, posupně propouštíme, protože Německo deklarovalo, že je svém území přijme," uvedl ministr. Neregistrovaní Syřané procházejí standardní azylovou procedurou. Za poslední období požádalo v ČR o azyl 60 Syřanů a všichni ho dostali.

Krajský policejní ředitel Jaromír Kníže uvedl, že od počátku roku bylo v Plzeňském kraji zadrženo 202 běženců. Byli převezeni do Bělé-Jezové. Nikdo nepožádal o azyl a pokračovali dál, zejména do Německa a Skandinávie. "V Plzeňském kraji měl málokdo možnost bežence vidět," řekl.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zavoral Libor, Ožana Jaroslav

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ