Chovanec: Nosit šibenice kamkoliv je legální? Podivné

Domácí
4. 3. 2016 13:36
Ministr vnitra Milan Chovanec.
Ministr vnitra Milan Chovanec.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nesouhlasí s tím, že by nošení šibenic na demonstrace mělo být beztrestné. Reagoval na to, že podle závěru Úřadu městské části Praha 1 muž, který přišel s maketami šibenic na červencovou demonstraci proti migraci, nespáchal ani přestupek. Ministr uvedl, že pokud v rozhodnutí shledá jakékoliv nedostatky, vnitro se odvolá. Nevyloučil ani přípravu legislativní změny.

"Chci se nejdříve seznámit s nálezem městské části. Pokud shledáme jakékoliv nedostatky, odvoláme se. Mně jako občanovi se však stále zdá podivné, že by v České republice bylo legální nosit šibenice kamkoliv. Musíme nejdříve zjistit, zda stávající právní pořádek opravdu toto umožňuje," sdělil Chovanec.

Šibenice na demonstraci proti migraci v Praze.Pražští policisté proti demonstrantovi s šibenicemi nezasáhli, vnitřní kontrola i Policejní prezidium jejich postup následně odsouhlasily. Chovanec tehdy uvedl, že kontrolní závěr policistů "legitimizuje šibenice na demonstracích" a on se s tím nehodlá smířit.

Na rozhodnutí městské části upozornil deník Právo. Mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková napsala, že úřad posuzoval oznámení ministerstva vnitra pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití a pro podezření z porušení shromažďovacího zákona. V prvním případě se údajně pachatel vystavováním maket šibenic podle ministerstva dopustil úmyslného narušení občanského soužití hrubým jednáním. Ve druhém případě prý spáchal přestupek tím, že přišel na shromáždění s předmětem, kterým lze ublížit na zdraví.

"Po zvážení všech skutečností jsme oznámení ministerstva vnitra odložili, neboť neodůvodňovalo zahájení přestupkového řízení," konstatovala mluvčí. Vysvětlila, že u narušení občanského soužití zákon předpokládá úmysl, přičemž jednání demonstranta bylo nedbalostní. Porušen podle ní nebyl ani zákon o právu shromažďovacím. "V tomto případě rozhodně nešlo zpětně hodnotit, zda v okamžiku shromáždění bylo možno makety šibenic považovat za předmět, kterým lze ublížit na zdraví, či zda bylo možno z chování účastníka shromáždění usoudit, že má tento předmět být užit k násilí či pohrůžce násilí," poznamenala.

Obdobná rozhodnutí se obecně nelíbí ani právničce Kláře Kalibové, ředitelce organizace In Iustitia, která se zabývá pomocí obětem násilí z nenávisti. "Absence úsilí státních orgánů ochránit společnost před tu méně, tu více intenzivními projevy předsudků a xenofobie povede k jejich normalizaci. Hledání výmluv k tomu, proč na pachatele přestupků a trestných činů nepůsobit, je popřením pravidel demokratického právního státu," řekla. "Stát a jeho úředníci selhávají, znejisťují veřejnost, rezignovali na výkon práva a budou důvodem radikalizace společnosti," doplnila.

V případě odvolání by se věcí zabýval pražský magistrát, analogicky jako například v kauze házení vajec na prezidenta Miloše Zemana. U ní Úřad městské části Praha 2 nejprve rozhodl, že házení nebylo ani přestupkem, ale magistrát mu věc vrátil s právním názorem, že jednání vykazuje znaky přestupku proti občanskému soužití. Dva aktéři incidentu se nakonec dočkali obvinění z výtržnictví.

Soud nedávno nepravomocně uložil podmíněný trest levicové aktivistce, která se červencovému průvodu odpůrců migrace pokoušela zabránit a údajně při tom napadla zasahujícího policistu. Soudkyně při odůvodnění verdiktu mimo jiné uvedla, že nechápe, proč město povolilo konání dvou názorově odlišných demonstrací tak blízko u sebe.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kamaryt Michal, Weiser Martin

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ