Tok migrantů do Česka se zastavil. Počet lidí, kteří přecházejí přes české území, klesl. Policie v posledních dnech zadržela "jednotky lidí" bez povolení. V diskusním pořadu televize Prima to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Příští týden se sejde s ombudsmankou Annou Šabatovou, která podmínky v uprchlických zařízeních kritizovala. Podle Chovance odpovídají úrovni 21. století.
"Migrační tok k nám se zastavil. Počty klesly," uvedl Chovanec. V posledních dnech podle něj policie zadržela denně pět či sedm lidí bez povolení, uprchlíky "ve lhůtě 14 dnů" vrací do Rakouska. Podmínky zadržených, kteří končívají v detenčních zařízeních, kritizovala před pár dny ombudsmanka. Po své kontrole v táboře v Bělé - Jezové uvedla, že tam děti uprchlíků "žijí hůř než čeští vězni". Nemají teplé oblečení a obuv, hygienické podmínky jsou nedostatečné, uprchlíci spí na matracích na podlaze v tělocvičně, v noci je budí policie. Situaci dlouhodobě kritizují české nevládní organizace. Ke kritikům se připojil i komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks.
Chovanec se příští týden se Šabatovou sejde. Trvá na tom, že podmínky uprchlíků v Česku odpovídají 21. století. Otevírají se další zařízení v Drahonicích a Balkové, v jednom táboře vzniká trakt pro matky s dětmi, uvedl ministr. "Podmínky u nás jsou nadstandardně lepší než na nádraží Keleti v Maďarsku, přesto dbáme na lidská práva," řekl ministr. Dodal, že zařízení v Drahonicích přebírá vězeňská služba.
Podle Chovance se Česko do budoucna bez migrantů neobejde, "masová vlna ale není vhodná". Nechce prý šířit xenofobii, ale ostražitost. Ministr míní, že ČR není xenofobní, když v ní je na půl milionu cizinců.
Podle statistického úřadu žilo na konci prvního pololetí v zemi 458 229 lidí ze zahraničí, velká část z nich pocházela z EU. Zhruba 99 tisíc bylo Slováků, téměř 20 tisíc Poláků a přes 20 tisíc Němců.
Chovanec se obává toho, že migranti přicházejí do Evropy s velkými očekáváními, protože pašeráci jim "naslibují úplné bludy". Většina z příchozích prý brzy pochopí, že z nich budou po dlouhou dobu občané druhé kategorie. "Musíme vzkázat světu, že lidem chceme pomáhat u nich, ať nechodí sem," dodal Chovanec.
Nevládní organizace dlouhodobě český přístup k uprchlíkům kritizují. Podle nich vláda a příslušné instituce vidí běžence jen jako "bezpečnostní problém", pomoc se příliš neřeší. Zapojuje se tak hlavně policie a vnitro, ne ostatní resorty, uvedli zástupci neziskových organizací.
Olomoucká aféra
Chovanec dále uvedl, že olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), kterého policie obvinila z podplácení, by se měl dohodnout se státním zástupcem a zveřejnit informace o své kauze. Mohl by tak teď případně očistit své jméno, pokud se cítí nevinen. Podle Chovance by měl Rozbořil funkci opustit a vrátit se až po svém očištění. Hejtman nerezignoval, podpořil ho i krajský výbor strany.
"Jediný člověk, který pravdu může osvětlit, je Rozbořil. Doufám, že se domluví se státním zástupcem... Pokud se cítí nevinen, jediná šance, jak to veřejnosti a členům strany ukázat, je víc informací a jít touto cestou," uvedl Chovanec.
Rozbořil údajně nabízel úplatek za to, že se odloží vyšetřování dotací pro projekt jezdeckého klubu. Trestní řízení je v Česku neveřejné, veřejný bývá až soudní proces. Podle Chovance se obviněný "může ukrátit na procesních právech" a po dohodě se státním zástupcem informace už nyní poskytnout.
O této možnosti by mělo diskutovat i vedení strany. Pokud se shodne, vyzve Rozbořila, aby takto postupoval, dodal místopředseda ČSSD. Předseda sociálních demokratů, premiér Bohuslav Sobotka již požadoval Rozbořilovu rezignaci. Několik hodin s ním a dalšími straníky v pátek jednal, ale neuspěl. Chovanec si nemyslí, že by to Sobotkovu pozici nějak oslabilo.
Ministr vnitra si nedovede představit, že by po několika předchozích kauzách nyní státní zástupci obvinili politika, a neměli přitom "nabito". Vyzval vyšetřovatele, aby postupovali rychle a případ se do čtyř či šesti měsíců dostal před soud.
Že by olomoucká kauza byla "blamáž", si nemyslí ani šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Podle něj by u politiků měla platit přísnější pravidla. Zatímco běžně je nutné ctít presumpci neviny, u politiků by měla platit "presumpce viny", míní Kováčik. "Každá hodina, kterou pan hejtman setrvává ve funkci a problém jde médii, poškozuje pana premiéra Sobotku a ČSSD, ale i politiku jako celek," míní Kováčik.
Podle ministra vnitra je zvláštní, že si státní zastupitelství nepřizvalo k vyšetřování případu generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Pokud by důvodem byla nedůvěra ke GIBS či její větší zapojení v kauze, měla by se vyvodit personální odpovědnost, řekl Chovanec. Premiér si pozve šéfa GIBS Ivana Bílka.
Vedle Rozbořila policisté obvinili také náměstka ředitele olomoucké krajské policie Karla Kadlece, šéfa tamní hospodářské kriminální policie Radka Petrůje a vlivného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého, blízkého přítele exministra vnitra Ivana Langra. Případ se zřejmě týká ovlivňování některých trestních kauz a úniků informací ze spisů, což negativně dopadlo na vyšetření případů. Dotknout se to mohlo údajných machinací v extraligovém hokejovém klubu HC Olomouc, financování jednoho z regionálních akvaparků či výstavby jezdeckého areálu v Olomouci-Lazcích.