Chovanec: Vrchol migrační vlny teprve přijde

Domácí
1. 9. 2015 15:28
Bouřící uprchlíci v Budapešti.
Bouřící uprchlíci v Budapešti.

Ministr vnitra Milan Chovanec předpokládá, že migrační vlna, která se projevila i příjezdem dvou stovek migrantů do Břeclavi, bude teprve kulminovat. Pokud by počet běženců stoupl na tisíce, požádal by o pomoc armádu a vězeňskou službu. Do Srbska však dnes odletěl v delegaci premiéra Bohuslava Sobotky i s nabídkou české pomoci při zvládání přílivu migrantů, mířících přes Balkán do střední a západní Evropy.

Anketa:

Jak podle vás zvládá vláda České republiky současnou uprchlickou krizi?

"Situaci musí vyřešit, a to dneska, primárně Maďarsko, Slovensko a Rakousko. Jsme připraveni spolupracovat," řekl Chovanec o zadržení uprchlíků v Břeclavi, kam vesměs dojeli ze Slovenska. Od slovenského kolegy Roberta Kaliňáka se dozvěděl, že od rána slovenští policisté vyklízejí od uprchlíků další vlaky a několik set migrantů z vlaků mířících do ČR na slovenském území zadrželi.

"Vlna se zastavila na Slovensku, ale Slovensko to dlouhodobě neudrží," konstatoval. "Ti lidé porušují zákon. Musíme je v současné době internovat na českém území, ale procedury velice zrychlíme," dodal na adresu zadržených migrantů. "Jsme na to zatím připraveni. Pokud by se to zhoršilo na neúnosnou mez, museli bychom požádat o zapojení armády a vězeňské služby, ale zatím to zvládáme," řekl Chovanec o momentální situaci.

Podle českého ministra některé výroky německých politiků, že nebudou vracet Syřany, působí jako "pozvánka". Migranti se však nyní z Maďarska "sami zvedli", dosud totiž není žádná dohoda o přímých vlacích do Německa, dodal s odvoláním na německého velvyslance.

"Obávám se toho, že kolabuje Maďarsko a minimálně v Budapešti se situace okolo nádraží stává neúnosnou. Maďarsko to bude muset řešit, a to buď zesílenou represí vůči těmto lidem a snahou vrátit je do utečeneckých zařízení. Druhá varianta může být, že se zvedne stavidlo a ti lidé z Maďarska samovolně odtečou, ať vlaky či po vlastní ose.

Samozřejmě tam působí i zločinecké skupiny, převaděčské skupiny a další, které migrantům pomáhají za úplatu. Nebojujeme s těmi chudáky, chceme primárně bojovat se zločinci, kteří na lidském neštěstí vydělávají. Pokud nastane varianta, že se zdvihne stavidlo, může to znamenat obrovský nárůst migrantů především do Rakouska a následně do Německa, ale v boční vlně i do ČR. Pokud by situace byla v řádu tisíců migrantů v průběhu týdne, pak bychom potřebovali pomoc armády a vězeňské služby," vysvětlil Chovanec s tím, že nejvíce strážců pořádku by bylo nasazeno na stěžejní dopravní tepny.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).Pokud jde o Srbsko, které je pro migranty tranzitní zemí, Chovanec se míní zeptat, v čem může ČR pomoci. "Vyslali jsme styčné důstojníky, abychom byli schopni zachytit případné nárůsty migračních vln, které se přes Maďarsko dál přelévají do Evropy. Jsme připraveni spolupracovat a pomoci finančně, technicky, lidsky, materiálně, jakkoli bude potřeba. A zajímá nás názor lidí na místě (...) Nebudeme vnucovat pomoc, o kterou nestojí. Pokud si řeknou o pomoc, která je akceptovatelná, tak ji vyšleme," řekl.

Předpokládá, že uprchlická krize se stane tématem jednání unijních ministrů vnitra v půli září. "Chceme pomoci, solidarita je potřebná, ale i odpovědnost. Chceme opatření, která povedou k zamezení migračních vln. V současné době jsme na začátku migrační vlny, která (teprve) bude kulminovat. Uvidíme kdy a jak," dodal.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Na Festivalu kláštěrních pivovarů mohou lidé ochutnat pivo jako z 16. století

Domácí
26. 4. 2025

Pět vinařských obcí láká na festival otevřených sklepů, zapojí se 34 vinařství

Domácí
26. 4. 2025

Omezení odkladů zahájení povinné školní docházky Sněmovna schválila

Domácí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ