Chrudimští výsadkáři budou v Mali střežit spojenecké velitelství

Domácí
13. 2. 2013 15:57
Přítomnost českých vojáků si vyžádala Francie (ilustrační foto).
Přítomnost českých vojáků si vyžádala Francie (ilustrační foto).

Čeští vojáci budou v Mali první půlrok hlídat základnu v hlavním městě Bamaku. Do operace se zapojí 1. dubna. Jejich přítomnost na základně si vyžádala Francie, která vojenskému zásahu africkém státě velí. Po skončení první půlroční mise se Češi v druhých šesti měsících zapojí do výcviku maliských ozbrojených sil.

Vláda minulý týden schválila 15 měsíců trvající mandát pro působení vojska v Mali. Jeho upřesněním, po jednání ministrů obrany v Dublinu, se kabinet bude teprve zabývat. Uvedl to mluvčí ministerstva obrany Pejšek. Mandát poté ještě projedná Parlament.

První náměstek ministra obrany Vlastimil Picek.Kvůli operaci Evropské unie, jejímž cílem je vycvičit vládní jednotky Mali k boji proti islamistům, se první náměstek ministra obrany Picek zúčastnil setkání ministrů obrany EU v irském Dublinu. "Naše nabídka reflektuje jednání s představiteli EU a Francie, která je vedoucí zemí výcvikové mise v Mali. Ochrana hlavního velitelství je pro české vojáky prestižní úkol," uvedl Picek.

"Budeme plnit úkoly force protection na velitelství této tréninkové mise v hlavním městě Bamaku," uvedl Picek. Anglický výraz ve vojenské hantýrce znamená preventivní opatření proti možnému ohrožení. "Nic se nemění na tom, ze mise EUTM Mali je misi výcvikovou a její příslušníci, tedy ani naši vojáci, se nebudou aktivně účastnit bojových akcí," dodal.

"Ochrana velitelství v Bamaku je nezbytnou součástí mise. Děkuji České republice, že vyslyšela naši žádost a je připravena plnit tento úkol," reagoval v Dublinu francouzský velitel mise generál François Lecointre.

Kvůli ostraze základny Češi vyčlení jednotku o síle 30 mužů. Většina vojáků se bude rekrutovat z chrudimských výsadkářů. "Vesměs to budou vojáci, kteří mají zkušenosti z Afghánistánu," upřesnil Picek. Náčelník generální štábu Petr Pavel podle něj navrhuje, aby čeští vojáci v Mali byli vybaveni pancéřovanými terénními vozy Kajman i obrněnci Iveco.

Transport vojáků do africké země zajistí sama armáda. Převoz techniky musí vedení resortu vyjednat se spojenci, kteří disponují velkými dopravními letadly. Stroje v majetku české armády nemají takovou přepravní kapacitu.

Vyslání českých vojáků schválila vláda minulou středu. Jednotka se nezapojí do bojů s islamisty, kteří ovládají severní část Mali. Náklady na misi, které jsou limitovány částkou 220 milionů korun, budou hrazeny z rozpočtu ministerstva obrany.

Čeští vojáci budou nejprve střežit základnu, ve druhé části mise se přidají k výcviku maliských ozbrojených sil.Parlament by o vyslání českých vojáků měl rozhodovat na nynější schůzi. Sněmovna i Senát by operaci pravděpodobně měly schválit. Předseda nejsilnější opoziční strany ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že sociální demokraté jsou připraveni vyslání českých cvičitelů podpořit, pokud bude jejich působení striktně instruktážní a nezasáhnou do bojů.

Islámští extremisté obsadili sever Mali loni na jaře a zahájili postup směrem k hlavnímu městu. Tamní armáda je nedokázala zastavit, proto v zemi intervenovala Francie, která vyslala zhruba 4000 vojáků. Těm se podařilo velmi rychle dobýt velké části území obsazeného islamisty. Stovky až tisíce z nich přitom prý přišly o život.

Na cestě do Mali jsou také stovky vojáků z dalších afrických zemí, které tam mají zasáhnout v rámci rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ