Mluví se o válce na státním zastupitelství. Seřaďme si vojáky: na jedné straně nejvyšší žalobce Pavel Zeman, jeho náměstek Stanislav Mečl (donedávna pověřený pražský vrchní žalobce) a ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil. Na druhé straně Vlastimil Rampula, kterého městský soud vrátil do funkce pražského vrchního žalobce, a Libor Grygárek, jeho náměstek a zjevně spojenec.
Na této straně tušíme také vícero neviditelných, politických a jiných tváří. Oč se válčí? Popsala to Marie Benešová (ČSSD), dříve nejvyšší žalobkyně: "Na státním zastupitelství působí parta, která by byla ráda, kdyby dál panovaly pořádky zavedené bývalou nejvyšší žalobkyní Renátou Veseckou. Proti nim stojí parta, která chce tento stav odblokovat a dát zastupitelství do pořádku, aby plnilo svůj základní smysl a stíhalo skutečně všechny, kteří něco provedli." - Skutečně to tak vypadá.
Vrchní žalobce Rampula se ale dopustil zásadní, velké chyby. Minulý pátek svolal neplánovanou tiskovku a na ní zkoprnělým novinářům pustil video z bezpečnostních kamer. Žalobce Mečl (pravděpodobně) na něm o týden dříve pouští do kanceláře Rampulova náměstka Libora Grygárka dva neznámé muže. Podle Vlastimila Rampuly to učinil "neoprávněně". Jinými slovy - tak to asi mělo vypadat -, Mečl udělal cosi nezákonného, nechal Grygárkovi prohledat či vykrást kancelář... Drsné.
Vzápětí však nejvyšší žalobce Zeman řekl, že oni dva muži byli policajti, kteří prováděli legální, řádně povolenou policejní akci. Rampula se brání, že o tom nevěděl a že mu to, když se vrátil do funkce, měli říct.
Má pravdu? Oč šlo? Nikdo to nechce prozradit - zřejmě jde o tajnou policejní akci, jejíž účel je důvěrný a mluvit o něm znamená vystavit se trestnímu stíhání.
Spekulace (jež je však vysoce pravděpodobná): ti dva pánové šli do Grygárkovy kanceláře buď instalovat, nebo, to se zdá mnohem pravděpodobnější, odinstalovat odposlouchávací zařízení. Odposloucháván mohl být kvůli podezření, že nechal uniknout tajné informace, nebo i proto, že se údajně stýkal s člověkem označovaným za jednoho z pražských kmotrů.
Zpět k Rampulovi. Když je člověk vrchním státním zástupcem, musí mít rozsáhlou praxi a zkušenosti z vyšetřování trestných činů. Těžko může tvrdit, že ne. A jako zkušený "trestař" měl jednat naprosto odlišně.
Rampulovi nepochybně ihned došlo, že je to policejní akce - natolik zkušený musí být. Takže měl informovat nejvyššího žalobce. Mělo by to pro něj jednu velevýhodu. Pokud by náhodou Mečl jednal na vlastní triko (což se u tak zkušeného žalobce nedá předpokládat, zvlášť ne ve vyhrocené situaci, která nyní mezi žalobci panuje), byl by s ním ámen. Zeman by Mečla musel nejen vyhodit, ale zároveň by ho musel nechat stíhat. Být to nelegální akce, bylo by navěky po Mečlovi.
Být to legální akce (což zkušený Rampula jistě musel nejen tušit, ale snad i vědět), pak by mu Zeman prostě řekl, oč jde a že je vázán mlčenlivostí.
Jediné, co Rampula neměl a nesměl udělat, je to, co udělal, tedy věc prásknout. Tím buď zhatil (nebo mohl zhatit) povolenou bezpečnostní akci. Že to udělal, svědčí o tom, že se zřejmě nalézá v zoufalé situaci. Zřejmě se cítí bytostně ohrožen, jinak by tajnou akci nepropíchl.
Rampula je s Grygárkem spojen, proto zřejmě bylo v zájmu detektivů, aby o případném odposlechu (nejspíš prostorovém, nikoli telefonním) nevěděl. Hrozilo, že by ho varoval. Což přesně udělal, když věc provalil na tiskovce.
Dá se předpokládat, že kdyby měl Rampula čisté svědomí, média by nepoužil a akci nezhatil či nezkusil zhatit.
Jasné je, že má jako žalobce okamžitě skončit. A je také jasné, sám to říká, že neskončí.
Věc se vyhrotila natolik, že premiér Petr Nečas nyní nemůže ministra Pospíšila odvolat. Okamžitě by byl posunut na stranu Rampula + Grygárek, a to si nemůže dovolit. Spekulovat, že to celé Pospíšil navlékl, aby si zachránil kůži, je naivní. Události byly zjevně chaotické, neplánované.
Opakujme si stále znovu, oč jde: o to, jestli se budou velké tunely, velká korupce, vyšetřovat, nebo ne. Zeman je vyšetřovat chce, tím si, podle kroků, které dělal v posledních měsících, můžeme být stoprocentně jisti. Pokud Zeman padne (a s ním Pospíšil a Mečl), máme jasno: mafiáni mají dál zelenou.
Někdy jsou věci dost prosté.