Chystá se první česká žaloba <span>za čistší vzduch</span>

Domácí
21. 11. 2007 07:00
ilustrační foto
ilustrační foto

ilustrační fotoDýcháme vzduch plný prachu, shodují se zprávy o českém životním prostředí. Kvůli znečištěnému ovzduší se v brzké době chystá už i první žaloba: za zanedbání ochrany zdraví obyvatel ji na Ústecký kraj podá autobusový dopravce, s nímž tamní úřad loni zrušil kontrakt.

„Vzhledem k tomu, že kvalita ovzduší se zhoršuje a kraj neplní limity pro karcinogenní částice prachu, zanedbává tím ochranu zdraví svých obyvatel," píše se v návrhu žaloby, již připravil Dopravní podnik Ústeckého kraje. Jeho vedení si v ní mimo jiné stěžuje, že kraj po dopravní krizi z loňského roku najal dopravce s ojetými autobusy. Zplodiny z dieselových motorů se přitom významnou měrou podílejí na znečištění životního prostředí; vedou například k vyššímu výskytu astmatu a alergií.

Představitelé Ústeckého kraje naproti tomu namítají, že na území kraje povolují provoz jen takovým společnostem, jejichž vozidla splňují základní ekologické normy. V opačném případě „hříšné" dopravce pokutují. „Dosud jsme na nich vybrali skoro dva miliony korun," upřesňuje mluvčí úřadu Veronika Kindlová. 

Žaloba dopravního podniku se však opírá o evropskou směrnici, která již dva roky předepisuje, že denní hodnota téměř neviditelných prachových částic PM10 nesmí překročit 50 mikrogramů na metr krychlový vzduchu více než pětačtyřicetkrát za rok (od roku 2010 to bude možné dokonce jen sedmkrát ročně). Jen v loňském roce však došlo k porušení povolené koncentrace na čtvrtině kontrolních stanic.

 Kraj v. dopravce

Cestující na Ústecku se loni v srpnu nedočkali dvou a půl tisíce spojů, které zajišťoval Dopravní podnik Ústeckého kraje. Dopravce tímto způsobem protestoval proti tomu, že mu kraj od začátku roku odmítal uhradit dotace za provozování veřejných linek v Ústeckém kraji. Po čtyřech dnech sice dopravce na základě takzvaného vrchnostenského nařízení kraje dopravu na jeden měsíc obnovil, přesto kraj začátkem září uzavřel smlouvy s novými dopravci. Konflikt se tím přesunul do právní roviny; za právní služby utratil kraj již více než 29 milionů korun. Potíže má i dopravní podnik: za odstávku spojů mu hrozí pokuta (700 000 korun) od antimonopolního úřadu, letos v říjnu navíc policisté ohlásili, že v souvislosti s autobusovou krizí trestně stíhají část vedení společnosti.

Česko tak platí za „prachovku Evropy". „Hůře jsou na tom v rámci unijních států pouze Itálie, Slovinsko a Řecko," potvrzuje mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. Právě severní Čechy jsou podle něj z hlediska imisí zátěže prachu jednou z nejpostiženějších oblastí. Znečištěné ovzduší tak podle dopravního podniku krátí lidské životy; za pravdu jim v tom dává poslední unijní studie. „Jemný prach v průměru snižuje délku života každého Evropana o devět měsíců," varuje zpráva.

S prvními žalobami na prachem zaneřáděný vzduch se delší dobu potýkají i vlády v Německu či Rakousku. Že úřady zanedbaly ochranu obyvatel před vysokou koncentrací prachových částic, se snaží ekologové dokázat například ve Štýrsku. „Chci dosáhnout verdiktu, že jemný prach škodí zdraví a poškozuje plíce všech obyvatel Štýrského Hradce. Spolkové země za tyto škody v budoucnu ponesou odpovědnost," vysvětluje Christian Walbl ze strany Zelených. V Německu organizace na pomoc životnímu prostředí požadují vydání předběžných opatření - od omezení dopravy až po úplné uzavření centra měst.

Foto: Tomáš Nosil

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ