Cimrmanova deska zmizela, divadelníci by rádi novou
17.08.2007 15:58 Původní zpráva
Z Lomnického štítu kdosi ukradl pamětní desku, kterou českému géniovi Járovi Cimrmanovi odhalili před měsícem členové stejnojmenného žižkovského divadla. Cimrmanologové se ale podle vzoru mistra, stíhaného neúspěchy, nevzdávají. Rádi by objeviteli vyhlídky ze slovenské hory odhalili novou desku. Mají na to ještě dva pokusy. Pak se vyrovnají počtu ukradených desek se jménem Josifa Stalina z Gerlachovského štítu.
Že deska chybí, zjistil ve čtvrtek dopoledne bývalý náčelník horské služby Ivan Gálfy přímo na místě. Dnes o tom informoval slovenský deník Pravda. "Já se to dozvídám až teď od vás," reagoval překvapeně režisér Ladislav Smoljak. "Nečekal jsem to. Deska byla poměrně těžká a dobře připevněná," pokračoval.
Nicméně stejně jako se nevzdával Cimrman, a svými divadelními kusy zahlcoval prvního dramaturga Národního divadla Ladislava Stroupežnického, a to i pod pseudonymy, hodlají v jeho odkazu následníci pokračovat. "Očekávám, že budeme osloveni s žádostí o asistenci u nového odhalení desky, protože ta iniciativa vzešla původně ze slovenské strany," popsal Ladislav Smoljak.
Výstup na Lomnický štít a odhalení desky bylo součástí výletu divadelníků na Slovensko, na němž se podílela finanční skupina J&T. Ta již zadala výrobu nové desky. Podle partnera skupiny Igora Rataje vyšlo vyhotovení původní desky asi na šedesát tisíc korun. "Že se ztratila, mě velmi mrzí. Strávili jsme v Tatrách krásné tři dny," popsal člen divadla Václav Kotek. Na Slovensku divadlo odehrálo Vyšetřování ztráty třídní knihy.
Teorie, proč se deska mohla ztratit, jsou tři. Buď ji nechal odstranit někdo z vedení Tatranského národního parku, odnesl si ji některý z turistů jako vzácný suvenýr, nebo za jejím odstraněním stojí člověk, kterému se nelíbila česká recese na slovenském vrcholu. "Prosím, ať tam něco připomíná Čecha Antonína Bečváře, který tolik udělal pro vědu a rozvoj Tater, ale pokud se půjde touto cestou, tak zanedlouho uvidíme na některém štítě tyčit se sochu vojáka Švejka," uvedl bývalý náčelník horské služby Ivan Gálfy.
Desku na vrchol divadelníci umístili proto, že od doby, kdy český velikán objevil vyhlídku z Lomnického štítu, uplynulo sto let. V té době také navrhl projekt kabinové lanovky na místo a golfové hřiště. "Cimrmanův vztah ke Slovákům byl velmi přátelský. Na druhou stranu o něm nelze říci, že by byl panslovansky orientovaný. Protože určitě nebyl rusofil," uzavřel Smoljak.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.