Církev a fotbal: ofsajd, nebo trefa přímo do svatyně?

Domácí
4. 7. 2007 15:40
Olomoucký arcibiskup Jan Graubner (vlevo) a hejtman zlínského kraje Libor Lukáš na mezinárodní konferenci na téma Etika a fotbal
Olomoucký arcibiskup Jan Graubner (vlevo) a hejtman zlínského kraje Libor Lukáš na mezinárodní konferenci na téma Etika a fotbal

Čeští církevní hodnostáři se rozhodli vzít útokem sobě dosud nepříliš známé prostředí. Na dvoudenní konferenci Etika a fotbal v rámci Dnů lidí dobré vůle na Velehradě rokovali o sportovní cti a poctivosti ve fotbale, jejíž motto zní: „Fotbal: pravé lidské a duchovní hodnoty“.

Pomyslný míč vykopl organizátor akce, olomoucký arcibiskup Jan Graubner. „Na první pohled se v českém prostředí může zdát divné, že se církev angažuje v tomto zdánlivě světském tématu,“ sdělil přítomným, mezi nimiž nechyběl ani ministr zemědělství Petr Gandalovič. „Z pohledu církve však nelze oddělovat víru od praktického života. Je-li někdo křesťanem, pak vždy a všude,“ dodal Graubner.

K prominentním hostům akce se přidal ještě český premiér Mirek Topolánek, zúčastnit se měl i jeho vatikánský kolega kardinál Tarcisio Bertone. Ten ve své zemi proslul značnou příchylností k jednomu z nejzkorumpovanějších týmů italské ligy Juventus Turín, který musel loni kvůli korupční aféře vrátit dva mistrovské tituly, nuceně sestoupil do série B a přišel o devět bodů. Bertone je také autorem záměru vytvořit mužstvo církevního státu. „Vatikánský fotbalový tým by jednou mohl být vážným soupeřem Interu Milán,“ řekl koncem loňského roku, ale po řadě komentářů v médiích hned následující den v rozhovoru pro Radio Vatikán své tvrzení popřel.

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner (vlevo) a hejtman zlínského kraje Libor Lukáš na mezinárodní konferenci na téma Etika a fotbalKromě Graubnera „na trávník vyběhli“ i další borci. „V bibli stojí: Neobelhávejte jeden druhého. Bylo mi smutno, když jsem při přenosech z mistrovství světa ve fotbale viděl špičkové hráče, jak se snažili filmovat faul,“ zhodnotil pro své kolegy ze zahraničních univerzit olomoucký profesor Ladislav Tichý. Jeho kolega z nizozemského Nijmegenu se potom ve své řeči zaměřil na nosné téma chybějící eschatologie ve sportu (eschatologie je teologická disciplína zabývající se „posledními věcmi člověka“ tedy smrtí, nesmrtelností duše, peklem apod.).

První den konference zakončil generální sekretář Českomoravského fotbalového svazu Rudolf Řepka. Organizace v nedávné minulosti bojovala s řadou korupčních afér. K nejznámějším patří kauza „kapříci“, jejímž divadelním ztvárněním pánové Petr Čtvrtníček a Jiří Lábus zajistili svazu nehynoucí slávu. Jejich dílo ostatně ve svém vystoupení neopomněl zmínit jeden z řečníků, hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš. „Český národ se s tím vyrovnal po svém. Pomocí vtipů a divadelních her,“ zhodnotil vztah Čechů k problémům současného sportu.

A co říkají na snahu církve sami fotbalisté? Podle ředitele komunikace pražské Sparty Lukáše Přibyla jeho klub, v němž působí i nejtrestanější hráč české ligy Tomáš Řepka, snahu církve vítá. „Ostatně na Spartě pravidelně navštěvuje utkání opat Břevnovského kláštera a v předchozích letech dokonce oddával několik fotbalistů Sparty,“ komentuje vzájemné vztahy mezi církevními hodnostáři a sportovci.

Konference se také zabývala významem kaplanů, trenérů a psychologů pro sportovce.

Foto: Robert Sedmík, ČTK

Další čtení

Policisté ze střelby na fakultě se sešli s obětmi. Emotivní, plné vděku

Domácí
26. 3. 2025

Nebezpečná nákaza se blíží: Stát zavádí preventivní opatření

Domácí
26. 3. 2025

Kodaň vítá americké rozhodnutí změnit podobu chystané návštěvy Grónska

Domácí
26. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ