Téma TÝDNE
Církev vs. Praha. Nedůstojná tahanice o kryptu
29.06.2016 20:05 Původní zpráva
Pražský magistrát a pravoslavná církev se hádají o slavnou kryptu v kostele sv. Cyrila a Metoděje, kde svou poslední bitvu dobojovali vykonavatelé atentátu na Reinharda Heydricha.
Pravoslavné církvi skončila smlouva s hlavním městem na provozování památníku heydrichiády v kostele sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Expozici na počest parašutistů by měl do budoucna spravovat Vojenský historický ústav (VHÚ), který ji v kostele vybudoval už v roce 2010. Důsledkem by bylo rozdělení místa na dvě části, samotný kostel by spravovala církev a kryptu VHÚ.
Církev je jednoznačně proti. "Zpráva o možné ztrátě památníku ze správcovství církve na nás zapůsobila jako blesk z čistého nebe," napsal arcibiskup Michal pražským politikům v dopise, který má TÝDEN k dispozici.
Pravoslavní duchovní protestují, že by navrhovaným plánem přišli o část kostela a možnost spravovat pietní místa, o která pečují od roku 1945 navzdory komunistické nechuti k západnímu odboji. O to více je překvapila zpráva, že se o ně má starat někdo jiný.
Peníze na prvním místě
Městu především vadí, že památník spravovaný církví vybírá vstupné, ale od města inkasuje příspěvek 700 tisíc korun ročně. Požadavek církve, aby se pokračovalo v podobném duchu i do budoucna, město zamítlo. Je připravena smlouva na zápůjčku kostela, ale o fungování památníku se povede dlouhá debata.
"Mně šlo především o to, aby se na tomto místě nevybíralo vstupné. Připadá mi to nedůstojné," vysvětlila TÝDNU Eliška Kaplický Fuchsová, předsedkyně magistrátního výboru pro kulturu. Podporu má paradoxně i od pracovníků památníku, kteří jsou zaměstnanci církve. Magistrátní úředníci tvrdí, že to byli právě tito lidé, kdo navrhl, aby církev o památník přišla.
"Armáda je zárukou, že Národní památník hrdinů heydrichiády bude spravován státem, a nikoli soukromými osobami z řad pravoslavné církve," napsali v tiskové zprávě zaměstnanci památníku.
O změnu stáli údajně vojenští historici. "Do věci se vložil Vojenský historický ústav, se kterým spolupracujeme a kterému jsme o tomto problému říkali. Vyvstala tak nová varianta, že bude památník provozovat VHÚ s tím, že by zajistil přístup do krypty zdarma a tím by nemusela církev žádat o finance na provoz, jak činila dosud," odpověděl TÝDNU Petr Hampl, vedoucí památníku.
"Naše iniciativa to nebyla, ale kývli jsme na nabídku, která vyplynula z debaty na magistrátu. Už v památníku máme expozici, bylo by logické, kdybychom ji mohli sami spravovat a zařazením pod síť našich muzeí by památník jen vydělal," tvrdí Aleš Knížek, ředitel VHÚ.
ODS: Rozdělení je pitomost
Vyšších nákladů po zrušení vstupného se Knížek neobává. "Máme tři velká muzea a další expozice, památník navíc už zvládneme," sdělil TÝDNU. Dodal, že chce respektovat pravoslavnou církev a uznává její oběti. "Je to však zároveň válečný hrob a svaté místo i pro armádu," doplnil.
Plán rozdělení kostela na církevní část a muzeum kritizuje od počátku městská opozice. "Může to přinášet praktické problémy. Církevní potřeby se kvůli svátkům a bohoslužbám nemusejí krýt s potřebami provozovatele památníku," upozorňuje bývalý náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09) s tím, že v Praze je tradicí církvím propůjčovat celé kostely, ne pouze části. Kritici připomínají, že v červnu 1942 parašutisté neumírali jen v kryptě, ale i na kůru, už proto je podle nich nesmysl kostel rozdělit. Například bývalá pražská radní pro majetek Alexandra Udženija (ODS) toto řešení označila za pitomost.
"Jsme otevřeni jakékoli společné diskusi o budoucím směřování památníku. Jeho správcovství je ale pro nás opravdu životní otázkou," brání současný stav tajemník arcibiskupa Ondřej Chrást. Podle magistrátní opozice se dá nulové vstupné řešit v nové smlouvě. Kvůli pomoci parašutistům bylo popraveno mnoho duchovních včetně biskupa Gorazda a celý kostel církev považuje za místo jejich památky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.