Církve Klausovi: Restituce rok 1948 neprolomí, podepište je

Domácí
3. 9. 2012 15:20
Pražský arcibiskup Dominik Duka a prezident Václav Klaus.
Pražský arcibiskup Dominik Duka a prezident Václav Klaus.

Česká biskupská konference (ČBK), Ekumenická rada církví (ERC) a Federace židovských obcí (FŽO) v dopise ujišťují prezidenta Václava Klause o tom, že chystané majetkové vyrovnání církví neprolomí restituční hranici 1948. Žádají ho též, aby "po eventuálním kladném hlasování o tomto zákoně" pod něj připojil svůj podpis.

Církve tak reagovaly na fakt, že Klaus žádá od premiéra Petra Nečase (ODS) osobní garanci toho, že chystané majetkové vyrovnání s církvemi neprolomí restituční hranici 25. února 1948.

Rovněž Nečasovi poslaly ČBK, ERC a FŽO dopis, v němž ho ujišťují, že ze strany církví a náboženských společností nedojde k žádným aktivitám, které by jakkoli zpochybnily limit 25. února 1948.

Klaus v sobotu, kdy se potkal v Českých Budějovicích s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou, řekl, že zatím garance od Nečase nemá.

Navržený zákon o vracení majetku církvím a finančním vyrovnání je nyní v parlamentu, Senát ho vrátil Sněmovně, která by o něm měla rozhodovat znovu na nadcházející schůzi. Jako každá jiná norma bude potřebovat i podpis hlavy státu, pokud poslanci veto senátorů přehlasují.

Osobní ujištění

"Je nám známo, že tak můžete učinit jedině v případě, kdy budou vyvráceny pochybnosti o prolomení hranice 25. únor 1948. Nemůžeme v této chvíli učinit nic jiného, než Vás osobně ujistit, že z naší strany tento zákon nikdy nebude takto interpretován. Důležitým signálem k tomuto jasnému a setrvalému postoji je i prohlášení Federace židovských obcí, v němž je uvedeno, že ´není považováno za nezbytné, aby se otázka arizovaného majetku (v dosavadním držení státu) řešila prostřednictvím tohoto zákona´," uvádí se v dopise Klausovi, který podepsal předseda ČBK Duka, šéf ERC Joel Ruml a předseda FŽO Jiří Daníček.

ČBK v jiném prohlášení uvedla, že obava o prolomení "magického data" je "zcela nesmyslná", mimo jiné proto, že v zákoně o půdě č. 229/01 je restituována podstatná část zrušením zákona 142/1947 o revizi pozemkové reformy. Majetky židovských obcí se přitom "samozřejmě vracejí" až k roku 1938, podotkla. "Souvislosti s majetky odsunutých Němců postrádají, kromě hrubého populizmu, jakoukoliv logiku," prohlásila konference.

Diskuze pokračují

Vládní norma je předmětem bouřlivých diskusí, má své příznivce i mnoho odpůrců. Silně ho kritizuje opoziční ČSSD a KSČM. Norma navrhuje, aby stát církvím vyplatil od roku 2013 postupně 59 miliard korun navýšených o inflaci. Církve též mají dostat zpět 56 procent majetku, zabaveného komunistickým režimem. ČSSD prohlašuje, že ODS a TOP 09 chtějí církvím darovat 134 miliard a že církevní restituce budou podle jiného metru než restituce ostatní.

ČBK míní, že zákon o církevním majetkovém vyrovnání "je zcela v dikci i principu všech dosavadních restitučních zákonů". Z hlediska objemu naturálně restituovaného majetku - 48 tisíc hektarů zemědělské půdy a 150 tisíc hektarů lesa - i z hlediska finanční náhrady se jedná pouze o zlomek dříve provedených restitucí, dodala. Postup při naturální restituci je zcela shodný s postupy uplatněnými v jiných restitučních krocích, uvedla katolická církev. Důležitá je podle ní i skutečnost, že počet "oprávněných osob" činí dle registru ministerstva kultury cca 5000 subjektů.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ