Civilní piloti nejméně sedmkrát čelili útoku laserem
03.02.2010 15:12 Aktualizováno 03.02. 17:03
Čeští civilní piloti loni zaznamenali nejméně sedm laserových útoků na přistávající nebo startující letadla v okolí pražského letiště Ruzyně. Informoval o tom Karel Mündel z technické komise Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Českých aerolinií.
Podobné jednání podle něho v současnosti nelze postihovat. Piloti proto žádají sněmovnu, aby bylo zneužití laserů postaveno mimo zákon a bylo možné kvůli tomu zahájit trestní stíhání.
ČTĚTE TAKÉ: Tělesné skenery, přisleplé supermanovy oči
Mündel v prohlášení CZALPA ČSA označil laserové útoky za nový nebezpečný fenomén v českém civilním letectví. "Jde o ozařování letadel pomocí laserových zařízení (obvykle přenosných) poměrně vysokého světelného výkonu, která působí rušivě a mohou nejen oslňovat posádku přistávajícího nebo startujícího letounu, ale v případě přímého zásahu oka mohou způsobit vážné a nevratné poškození sítnice," stojí v prohlášení. Loni zaznamenané útoky se podle dokumentu odehrály v prostoru okolí letiště Ruzyně v oblastech Hostivic, Horoměřic a Kladna.
ČTĚTE TAKÉ: Němcům se vypařil podezřelý muž z letiště
"Z výpovědí pilotů zasažených letadel vyplývá, že pachatel k těmto útokům užil laser minimálně 3. třídy, který je schopen na vzdálenost dvou kilometrů zapálit papír," uvedlo sdružení pilotů s tím, že zařízení jsou v Česku volně dostupná.
Podle Technické komise CZALPA ČSA je útok laserem na přistávající letadlo velmi vážným ohrožením bezpečnosti. V lepším případě prý zásah laserem do oka pilota vyřadí na několik vteřin z činnosti. "V okamžiku oslnění se stává dezorientovaným a prakticky není schopen ovládat letoun. Zasažený pilot po oslnění laserem také určitou dobu po zásahu nevidí," stojí v prohlášení. V horším případě prý muže laser způsobit trvalé poškození zraku.
V zahraničí je to trestný čin
České sdružení dopravních pilotů CZALPA ČSA tak spolu s úřady správy a dozoru civilního letectví navrhlo legislativní změny. Na základě spolupráce CZALPA, Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN), Úřadu pro civilní letectví (ÚCL), ČSA, policie a Letiště Praha byla vypracována právní úprava, která by měla postavit zneužívání laseru mimo zákon. Návrhy byly předloženy sněmovně, oznámilo sdružení s tím, že poslanci by měli úpravy rychle schválit.
Podle CZALPA ČSA podobné události v minulosti zaznamenali i v zahraničí. "Země jako Německo, Velká Británie nebo USA následně provedly změny zákonů, které tyto útoky staví mimo zákon a definují je jako závažný trestný čin," sdělilo sdružení.
Britský Úřad civilního letectví evidoval v roce 2007 29 takových útoků na letadla či vrtulníky policie a záchranářů. O rok později jich bylo 206 a v loňském roce už 737. Británie na to již reagovala potřebnou legislativou. Podobné útoky se objevují i v dalších zemích, média zaznamenala například útok na šest letadel v australském Sydney v březnu 2008. Lasery o takovém výkonu, který je zařadí 3. třídy, lze přitom běžně pořídit jako výkonná ukazovátka nebo například laserové vodováhy.
Ilustrační foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.