Civilní rozvědku povede Schwarz

Domácí
30. 5. 2007 14:18
Ivo Schwarz
Ivo Schwarz

Ivo SchwarzNovým šéfem Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy civilní rozvědky, se stal dosavadní náměstek Ivo Schwarz. Do funkce ho ve středu jmenovala vláda. Novinářům to oznámil premiér Mirek Topolánek.

Schwarz nahradil Jiřího Langa, který úřad dočasně řídil od loňského odvolání Karla Randáka. Lang zůstává v čele kontrarozvědky čili Bezpečnostní informační služby (BIS).

Vláda odvolala Randáka 20. září. Jako důvod uvedla plánovanou reformu zpravodajských služeb. Opozice i další kritici vládního postupu však tvrdí, že personální změny mají následovat až po systémových opatřeních.

Ivo Schwarz se narodil v roce 1964. Vystudoval Vysokou školu strojní a elektrotechnickou v Plzni a Policejní akademii. Náměstkem ředitele ÚZSI byl od roku 2003. Podle informací ČTK se věnoval především kontaktům se zahraničními službami, takzvané zpravodajské diplomacii. Měl zásluhu i na nedávném zveřejňování historických dokumentů o komunistické špionáži.

V poslední době jde už o třetí zásadní změnu ve vedení českých zpravodajských služeb. Po odvolání Randáka se nedávno změnilo i vedení Vojenského zpravodajství. Dosavadní ředitel Miroslav Krejčík se rozhodl odstoupit. Důvody nesdělil. Podle neoficiálních informací složil funkci kvůli dlouhodobým neshodám s ministryní obrany Vlastou Parkanovou, která se ho pokusila několikrát odvolat. Armádní tajnou službu dočasně řídí Pavel Adam.
Vláda všechny změny vysvětluje plánovanou reformou zpravodajské komunity, ale zatím nezveřejnila, jak bude vypadat.

K sloučení nedošlo

Poté, co ÚZSI řídil ředitel BIS Lang, se očekávalo, že obě služby, rozvědka i kontrarozvědka, budou sloučeny stejně jako vojenské tajné služby. Tento plán však kritizovali odborníci, podle nichž se neosvědčil ani v zahraničí.

Členové vládního výboru pro zpravodajskou činnost se nedávno shodli, že ÚZSI a BIS se v rámci nové struktury zpravodajského systému v Česku nebudou integrovat.

V době odvolání Randáka ministr vnitra Ivan Langer řekl, že vláda zvažuje obě možnosti reformy: jak sloučení zpravodajských služeb podle resortů, tak i podle předmětu jejich zájmu. Zastáncem spojování rozvědných a kontrarozvědných služeb do jedné je již několik let KDU-ČSL.

Úřad pro zahraniční styky a informace má za úkol shromažďovat pro vládu a další ústavní činitele zpravodajské informace z ciziny. Civilní kontrarozvědka (BIS) působí na území České republiky a jejím úkolem je získávat informace o terorismu, extremismu, nelegálním obchodu se zbraněmi, ale také o činnosti cizích zpravodajských služeb v Česku. Vojenské zpravodajství nyní pracuje v zahraničí i v České republice a zabezpečuje především informace o vojenském ohrožení.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ