Měla to být kauza, jíž by policie demonstrovala, že dokáže bojovat s asijskými zločineckými gangy. Revize starého případu ilustruje opak: obvinění Asiaté, kteří v Česku prali špinavé peníze a připravili stát na daních o miliony, zmizeli za hranicemi. Česká spravedlnost je na zločiny Asiatů zkrátka krátká.
Tu kauzu před třemi lety policejní velitelé servírovali veřejnosti s velkým K. K velkým slovům se dnes však již nikdo nezná. Jen hledání spisu trvalo policistům několik dní. A obvinění? Jejich hledání se jeví ještě beznadějnější. "Některé osoby se nezdržují na českém území," řekla pro on-line deník TÝDEN.CZ Štěpánka Zenklová, mluvčí pražských žalobců.
Když detektivové z finanční policie a protimafiánské jednotky začali v roce 2003 rozkrývat praktiky asijského spolku, nestačili žasnout. Gang pracoval s precizností švýcarské banky. Diskrétně, spolehlivě, především však utajeně. Bez bankovní licence spravoval vklady vietnamských a čínských podnikatelů, které pocházely jak z nepřiznaných kšeftů, tak z prodeje drog i obchodu s lidmi.
První odhalená pračka
Společníci ilegální banky se řídili jasně danými instrukcemi. Jedni vklady přebírali v neoficiálních pobočkách, druzí je směňovali na valuty, další je nakonec v tvrdé měně převáděli na bankovní konta ve Vietnamu, Číně a Singapuru. Ilegální bankéři podle detektivů posílali do zahraničí denně v přepočtu až pět milionu korun. Výše poplatků: čtyři procenta z převáděné sumy. V lednu roku 2005 zatkli kriminalisté při operaci s příznačným názvem Milionáři patnáct lidí, na bankovních účtech a v hotovosti zajistili 36 milionů korun.
Spolek obvinili z krácení daní, neoprávněného podnikání a zločinného spolčení. Třebaže šlo o vůbec první odhalenou pračku špinavých peněz v Česku, vyšetřovatelé se neodvážili použít tehdy nový paragraf "legalizace výnosů z trestné činnosti".
Jenže ani opatrná právní konstrukce nestačila k tomu, aby "pradleny" usedly na lavici obžalovaných. Detektivové narazili na prozaičtější překážku. Jen co soud propustil Asiaty z vazby, odjeli z České republiky a vyšetřování uvízlo na mrtvém bodě - spis skončil na dně policejních zásuvek. Svědčí o tom drobný detail: když se TÝDEN zajímal o výsledek kauzy, jednotlivé útvary se nemohly dohodnout, kde vlastně svazek leží. Většina zainteresovaných detektivů totiž kvůli reorganizacím odešla do civilu. Nakonec přišla lakonická odpověď z protikorupčního útvaru, který finanční policii pohltil. "Spis je stále otevřený. Čekáme na znalecký posudek a právní pomoc z Vietnamu," řekl mluvčí služby Roman Skřepek.
Zeď jménem Vietnam
S tím, že vietnamské úřady pomohou, obviněné najdou a vydají, nepočítají už ani ti největší optimisté. "Vietnamská strana nikdy nespolupracovala. A když na jejich ambasádu přišel někdo, kdo to chtěl změnit, brzy skončil," rekapituloval bývalý policejní specialista na cizojazyčné zločince, jenž se na akci Milionáři podílel. „Zpravidla ani nepošlou zprávu, že naši žádost o právní pomoc obdrželi," přidala své zkušenosti ústecká žalobkyně Lenka Bradáčová.
Foto: ČTK, profimedia.cz