Měl to být recept na spolehlivou integraci zahraničních komunit: zajistit, aby se cizinec, který se v tuzemsku rozhodl zabydlet, naučil česky a více se tak zapojil do života místních. Úředníci ministerstva vnitra proto od letošního roku všem žadatelům o trvalý pobyt v Česku naordinovali povinnou zkoušku z českého jazyka.
Jenže ani po roce se očekávaný efekt nedostavil. Místo toho přidělala povinná zkouška práci policistům, kteří mají na stole po jedenácti měsících přezkušování už devatenáct trestních oznámení.
ČTĚTE TAKÉ: Konec vízové stopky? Vnitro opět zve cizince
"Vyskytly se případy, kdy žadatelé o trvalý pobyt přišli s potvrzením o složení zkoušky," popisuje Vladimír Řepka z ministerstva vnitra zkušenosti zaměstnanců, kteří trvalé pobyty povolují. "Při kontaktu s nimi však bylo jasné, že nerozumějí ani základním frázím. V těchto případech byla podána trestní oznámení, neboť je podezření, že zkoušku za uchazeče vykonal někdo jiný."
Zkuste si to |
Absolvent jazykové zkoušky z češtiny se musí například umět představit nebo popsat předloženou fotografii. Zvládnout by měl dohromady asi 900 českých slov. "Výběr je to ale zvláštní. Měl by znát slova celer a ocet, ale už ne třeba slovo okurka," říká ředitel jazykové školy Linguistic Richard Adamus. V písemné části testu mají cizinci třeba posoudit, zda prodejna, která má na skladě postele, matrace, válendy a noční stolky, prodává "nábytek do ložnice". Stačí zatrhnout "ano" či "ne". |
Podezření úředníků zesílilo, když zjistili, že všichni "nekomunikující" cizinci si přinesli vysvědčení ze dvou stejných škol na Moravě.
"Už jsem tu měl pět policistů, ověřovali například pravost osvědčení z naší školy o jazykové zkoušce, kterým se někteří cizinci vykazují," přiznává ředitel soukromé jazykové školy Linguistic v Orlové Richard Adamus, nově též předseda vznikající Asociace jazykových škol s právem státní jazykové zkoušky.
Od počátku roku složilo v jeho škole zkoušku šedesát studentů, z toho drtivá většina Mongolů, kteří žijí v západních Čechách. Podezření vyšetřovatelů, že si zkoušku na druhé straně republiky v Orlové pořídili za úplatu, se ředitel brání. "Je to nesmysl. Mongolové z Karlovarska u nás dělají zkoušky proto, že jsme jediná škola, která zkouší také o víkendu. Oni si nemohou dovolit vynechat byť jedinou pracovní směnu," vysvětluje Adamus fakt, že zájemci váží cestu dlouhou několik set kilometrů.
V tom se však mýlí. Stačí zapátrat v přehledu jazykových škol, které mohou cizince zkoušet, a ukáže se, že cizinci tak daleko jezdit nemusejí. O víkendu se přezkušuje třeba v Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Praze.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková