Počet odsouzených cizinců se v České republice v posledních letech stabilně pohybuje okolo 1 500 až 1 600. Trestanci z cizích zemí si odpykávají tresty ve věznicích, které odpovídají typu jejich zločinů. V Česku existují i vězení se zesíleným stavebně technickým zabezpečením, která by pravděpodobně mohla pojmout i vězně z americké věznice Guantánamo.
Tu se chystá uzavřít nový prezident USA Barack Obama. Podle ministerstva vnitra jsou však zatím úvahy o možném přijetí guantánamských zadržených předčasné.
ČTĚTE TAKÉ: Na zátahu s cizineckou policií: Pasy prosím
"Posouzení možnosti přijetí osob zadržovaných na Guantánamu záleží na mnoha různých aspektech, které se liší případ od případu," řekla mluvčí ministerstva vnitra Markéta Matlochová. Zvážit by podle ní bylo nutné také podmínky pro zařazení těchto lidí do české společnosti. "Nezodpovědné by například bylo přijmout osobu, která se svým přesídlením do konkrétní země není ztotožněna," dodala. Také ministr Ivan Langer (ODS) již dříve uvedl, že země mohou o přijetí vězňů rozhodovat až poté, co o nich od USA dostanou vyčerpávající informace.
Langer a evropský komisař pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost Jacques Barrot navštíví příští týden Spojené státy. S americkou stranou mají jednat právě i o dalším osudu vězňů zadržovaných na základně Guantánamo.
S cizími vězni se podle mluvčího vězeňské služby Roberta Káčera zachází v České republice standardně. Někteří, například muslimové, dostávají vzhledem ke svým náboženským zvyklostem speciální stravu. Podle Káčera to však věznicím nepůsobí obtíže, podobně se musí vypořádat i s dietami ze zdravotních důvodů. "Problémy s přijímáním cizích vězňů nejsou, spíše máme celkový problém s přeplněností věznic," uvedl mluvčí. Vězení jsou nyní obsazena ze 110 procent. Nejvíce odsouzených cizinců pochází ze Slovenska, Ruska, Ukrajiny a Vietnamu. Ohledně podmínek pro možné přijetí vězňů z Guantánama se Káčer nechtěl vyjadřovat.
Podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Opletalové se Česká republika staví k možnosti přijetí guantánamských zadržovaných velmi opatrně. Česko se o takové možnosti bude rozhodovat až v případě, že by o to Spojené státy oficiálně požádaly. I Opletalová uvedla, že Česko zároveň potřebuje další podrobnější informace, například o jaké vězně by šlo. Země EU by totiž pravděpodobně zvažovaly jen přijetí těch zadržovaných z Guantánama, kteří nebyli obviněni nebo byli obvinění zproštěni.
ČTĚTE TAKÉ: Obamův guantánamský bolehlav. Zaútočí na nás?
Solana: EU nejspíše přijme vězně z Guantánama
Státy Evropské unie se v únoru shodly na tom, že konečné rozhodnutí o tom, zda přijmout, či nepřijmout vězně z Guantánama, je na jednotlivých členských státech.
Na základně Guantánamo na Kubě Spojené státy zadržují lidi podezřelé z terorismu. Uzavření věznice, kterou opakovaně kritizovali ochránci lidských práv, nařídil americký prezident Barack Obama po svém lednovém nástupu do funkce.
Foto: Petra Mášová, ČTK/AP