Cizincům, kteří se stali obětí útoku, poradí nová příručka

Domácí
22. 5. 2016 14:35
Chce přistěhovalcům a azylantům usnadnit přístup ke spravedlnosti (ilustrační foto).
Chce přistěhovalcům a azylantům usnadnit přístup ke spravedlnosti (ilustrační foto).

Cizinci, kteří se v Česku stali terčem nenávistných výpadů, mohou najít návod k řešení své situace v novém průvodci. Dozvědí se z něj, jak mají čin ohlásit či jak vyšetřování a soudní řízení vypadá. Získají také potřebné kontakty.

Příručka je v češtině, angličtině, arabštině, ruštině a vietnamštině a dá se stáhnout z internetu. Informovala o tom organizace In Iustitia, která průvodce připravila. Chce přistěhovalcům a azylantům usnadnit přístup ke spravedlnosti a pomoci jim se získáním pocitu bezpečí.

In Iustitia za rok 2014 zaznamenala 86 případů násilí z nenávisti. Incidenty se nejčastěji staly kvůli národnosti, etnicitě či náboženskému vyznání. Podle organizace přibylo útoků od "běžných lidí", kteří nepatří k extremistům. Mezi nejvýraznější trendy patřil nárůst islamofobie. V roce 2011 společnost evidovala 57 případů násilí z nenávisti.

Násilí z nenávisti zahrnuje slovní výpady, zastrašování, vyhrožování, útoky fyzické, sexuální i na sociálních sítích, poškozování věcí a budov i vraždy. Důvodem je barva pleti, národnost, etnicita, sexuální orientace, vyznání, věk, politické přesvědčení, postižení, příslušnost k určité skupině či bezdomovectví.

"Čtenáři se dozvědí, co mohou dělat v daných situacích - jak podat případné trestní oznámení, co se bude dít, jak bude probíhat výslech, jaké jsou u něj povinnosti, co se děje v případě soudního řízení, co může poškozený dělat a jaká jsou jeho práva," uvedla Aneta Dufková z organizace In Iustitia.

Příručka vznikla díky projektu s názvem Bezpečně v novém domově. Jeho cílem bylo zlepšit přístup cizinců, proti nimž mířilo násilí z nenávisti, ke spravedlnosti. Organizace migranty informovala o jejich právech, poskytla jim poradenství a případně i advokáta. Společnost In Iustitia se od roku 2009 zaměřuje na prevenci násilí z nenávisti a pomoc obětem. Nyní působí v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Kladně. Od loňska funguje také její mobilní poradna.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ