Členové ODS byli zproštěni obžaloby z korupce
08.03.2007 16:25 Aktualizováno 08.03. 18:29
Bývalý poslanec za občanské demokraty Vladimír Doležal i zastupitel Prahy 10 a člen ODS Tomáš Hrdlička, které žalobkyně viní z korupčního jednání, vyslechli u soudu osvobozující rozsudek.
Obvodní soud pro Prahu 1 je zprostil obžaloby, podle níž Doležal před dvěma lety žádal od podnikatele úplatek 800 000 korun pro tehdejšího radního Hrdličku. Státní zástupkyně Zdeňka Galková s verdiktem nesouhlasí, na místě se proti němu odvolala.
"Nebylo prokázáno, že se stal skutek popsaný v obžalobě," prohlásil předseda senátu Michal Vacek s tím, že obžaloba je postavena na nepodložených hypotézách a velmi nevěrohodném svědkovi. Zároveň ale Vacek připustil, že kvůli jednomu z výroků zaznamenaných v policejních odposleších soud u Doležala zvažoval, zda se nedopustil přípravy trestného činu. Doležal při jedné ze schůzek řekl: "Pojďme se domluvit, já z něj zkusím něco vyrazit, on je ale velmi opatrný."
Případ začal na podzim 2004. Podnikatel Michal Dvořák se tehdy dozvěděl, že mu úředníci městské části Prahy 10 neprodlouží nájemní smlouvu na parcelu ve Vršovicích, kde provozoval autobazar. Podle úředníků nebyla stavba v souladu s územním plánem. Dvořák chtěl rozhodnutí zvrátit a tak požádal o pomoc spolupracovníka Zdeňka Kolínského, který znal poslance Doležala. Právě on se podle žalobkyně stal jakýmsi zprostředkovatelem mezi podnikateli a Hrdličkou, který byl tehdy předsedou komise územního rozvoje. Dvořák se sice nakonec prodloužení smlouvy dočkal, podle obhajoby i soudu na to ale neměl vliv Doležal ani Hrdlička. Nedošlo ani k žádné finanční transakci s 800 000 korunami - podle obhajoby proto, že nic takového v plánu nebylo.
Doležal i Hrdlička od počátku vinu odmítali. Obhájce nepochybuje o politickém podtextu kauzy a o komplotu a exposlanec kauzu označuje za policejní provokaci. Soud mu dal částečně za pravdu. Schůzka Dvořáka s Doležalem v roce 2005 měla plně provokativní charakter, zdůraznil Vacek. Odehrála se totiž až v době, kdy už měl Dvořák nájemní smlouvu prodlouženou, a přesto vyrazil na schůzku vybaven policejním odposlechovým zařízením a rozhovor stále stáčel na téma finanční odměny. "Dvořák mluví o částce 800 000 a Doležal mu přitakává, nepodivuje se nad tím, natož aby částku nějak popíral," uvedla žalobkyně. Výklad soudu je ale jiný - Doležal na Dvořákovu repliku prostě vůbec nereagoval.
V odposleších z další schůzky Dvořák Doležalovi říká, že by chtěl, aby se radní Hrdlička vyjádřil k tomu, co bude chtít. "Hm, hm, jasně. Já mu to takhle podám. Že chcete z očí do očí, co za co," odpověděl Doležal.
Galková před soudem poukazovala také na sms zprávy, které psal Kolínský Dvořákovi a ten je přeposílal policistům. "Naděje samozřejmě je, ale bylo mi sděleno, že bude něco stát. Kolik, to se dozvíme nebo dojednáme na schůzce," stojí v jedné sms zprávě. "Ozvali se, asi budu znát číslo dneska," píše se v další.
Potíž je v tom, že podle soudu nevěrohodný Dvořák nikdy nevypověděl, že by si přímo jemu někdo o úplatek řekl. O požadované sumě věděl prý od Kolínského. Tento svědek, který podle žalobkyně úplně na počátku verzi Dvořáka o korupci potvrdil, však později couvl. Uvedl, že si na nic nevzpomíná a že neví, o co v sms zprávách šlo. Podle Galkové přitom v odposleších také z úst Doležala slovo číslo několikrát zaznělo. "To číslo je evidentně úplatek," míní státní zástupkyně. Připadá jí také nestandardní, že se Doležal a Hrdlička sešli s podnikateli mimo pracoviště a mimo pracovní dobu v pizzerii. Naznačila také určité pochybnosti o roli starosty Richtra v celé kauze.
Hrdličku obžaloba vinila z přijímání úplatku, Doležala z pomoci k tomuto trestnému činu. Oběma hrozily dva roky až osm let vězení. U Doležala policie se stíháním čekala na verdikt sněmovny, která Doležala koncem roku 2005 zbavila imunity. Doležal se vzdal poslaneckého mandátu, aby nevrhal negativní světlo na ODS; ze strany vystoupil.
Straničtí kolegové obžalovaných rozhodnutí soudu přivítali. "Pro mne to znamená potvrzení bezúhonnosti obou," shrnul názor řady stranických kolegů místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém. Místopředseda ODS Petr Nečas zpětně ocenil jako vysoce politicky odpovědné rozhodnutí Doležala vzdát se kvůli kauze mandátu a později nekandidovat v jarních sněmovních volbách. "Nenechal ze sebe udělat v době předvolební kampaně bič na ODS," konstatoval. Stále podle něj není jasné, kdo a proč případ vyvolal. Postup policie by podle jeho mínění měla prověřit Inspekce ministra vnitra.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.