Dvě třetiny lidí nejsou spokojeny s vývojem v Česku po pádu komunistického režimu, podle více než 70 procent dotázaných země stále nedosáhla úrovně vyspělého demokratického a právního státu. Svátek 17. listopadu spojený s pádem totality většina lidí neslaví.
Vyplývá to z internetového průzkumu společnosti Sanep. Navzdory všeobecné skepsi ale většina lidí deklaruje hrdost na svoji zem a národnost. Češi se považují za vlastence, uvedl průzkum.
Největší nespokojenost prý pociťují především voliči komunistů a sociální demokracie. Někteří z nich se domnívají, že v minulém režimu bylo lépe než dnes. Je jich ale menšina. Skoro dvě třetiny Čechů by totiž i přes kritiku politických poměrů a úrovně demokracie dobu totality zpět nechtěly.
V české společnosti nadále přetrvávají pochybnosti o spontánnosti sametové revoluce. Téměř polovina lidí si myslí, že 17. listopad byl napůl plánovaným předáním moci a napůl spontánní revolucí.
O podrobnosti spojené s událostmi kolem roku 1989 se nezajímá více než polovina dotázaných. "Zde však hraje svoji roli i skutečnost, že mladí lidé ve věku 18-30 let nemají fakticky z totalitního režimu žádnou zásadní zkušenost, a proto nevnímají důležitost této historicky zlomové události," uvádějí autoři průzkumu. Za vlastence, tedy člověka pociťujícího lásku ke své vlasti, se považuje skoro 74 procent dotázaných.
Co Čech, to vlastenec, který nevidí důvod slavit 17. listopad
Domácí
19. 11. 2010 07:00Snímek z minulého roku, kdy Češi slavili 20. výročí revoluce.
Autor: ČTK Foto: Tomáš Nosil