Varování šoférům
Co odteď rozhodne o řidičáku: skvrna a ponurá krajina
02.08.2011 06:35 Rozhovor
Psychotesty pro "vybodované" řidiče neprojde až 10 procent z nich. Každému desátému řidiči tedy reálně hrozí, že o řidičák přijde natrvalo. "Jsou to většinou lidé trpící poruchou osobnosti. Dříve se jim říkalo psychopati. A těm nepomůže ani psychoterapie," prorokuje dopravní psycholog Karel Havlík.
Od prvního srpna, odkdy se provoz na silnicích začal řídit podle novely silničního zákona, budou řidiči, kteří nasbírají plný počet trestných bodů (tedy 12) a přijdou o řidičský průkaz, muset povinně absolvovat vyšetření u psychologa. Psychotesty mají pomoci odhalit psychopaty a zabránit jejich nebezpečnému řádění za volantem. "Buď to je formou dotazníku, nebo projektivní metodou. Jedna z otázek třeba zní: Procházel byste se rád v krajině, která je ponurá?" přibližuje Havlík psychotesty.
Jak budou psychotesty probíhat?
Dopravně psychologické vyšetření probíhá podobně jako běžné vyšetření u doktora. Řidič se dostaví do ordinace, absolvuje pohovor a vyplní dotazník, ze kterého psycholog zjistí životní, popřípadě i profesní historii řidiče. V podstatě zjišťuje anamnézu. Poté se přistoupí k samotnému psychologickému vyšetření za použití psychodiagnostických technik, lidově psychotestů.
Na co přesně se psychotesty řidičů zaměří?
Testují se dvě oblasti. Jaké má řidič schopnosti v oblasti řízení, tedy jakou má řidičskou inteligenci, schopnost koncentrace pozornosti, schopnost reagovat, schopnost zrakového rozlišování, vizuální paměť a podobně. Druhá část, která je důležitější, zjišťuje jeho osobnostní vlastnosti a mravní profil.
Co si pod tím máme představit?
Tak například schopnost přizpůsobit se, míra agresivity, odolnost vůči stresu, tendence reagovat impulsivně nebo naopak opožděně. Zjišťuje se, jestli je řidič trpělivý, tolerantní. A mravní profil se zjednodušeně řečeno zabývá tím, jestli to je slušný řidič nebo pirát silnic. Jestli má tendenci nerespektovat předpisy, jakou má sociální inteligenci - jestli je schopen vnímat a myslet i na druhé, nejen na sebe, a jestli za druhé dokáže i myslet. Zkrátka řidičova předvídavost a obezřetnost.
Jak ty psychotesty pro řidiče vypadají?
Buď to je formou dotazníku, nebo projektivní metodou. Jedna z otázek třeba zní: Procházel byste se rád v krajině, která je ponurá? Ano, nebo ne? Jsou také testy na "souhlasím" či "nesouhlasím". Otázek je 200 až 600. Dělají se i přístrojová vyšetření, kde se zjišťuje reakce na světelné a zvukové podněty – řidič stisknutím tlačítka nebo sešlápnutím pedálu reaguje na různá světýlka a zvuky.
A co jsou ty projektivní metody?
Řidič má například říct, co vidí ve skvrně, co by to mohlo být. Tak se dá zjistit jeho inteligence, vlastnosti a hlavně patologie osobnosti. Nebo se používá test barev. Řidič seřadí skupinu barev podle toho, jak se mu líbí, od nejhezčí po jemu nejošklivější, a z toho se vyčte, jestli je psychicky zdravý.
Čemu vlastně mají psychotesty sloužit, co mohou v řidičově osobnosti odhalit?
Vybodovaní řidiči jsou většinou lidé trpící poruchou osobnosti, kterou testy pomohou odhalit. Dříve se takovým lidem říkalo psychopati. Oni umějí řídit, mají na to ty schopnosti, ale zneužívají je, jsou agresivní, egocentričtí.
Co bude následovat po psychotestu, který tedy odhalí, že řidič je psychopat?
Psycholog by ho měl poslat na psychiatrické vyšetření nebo na psychoterapii, kde by se pokusili zlepšit jeho vlastnosti. Ale u těch psychopatů se stejně nezlepší, to vám říkám na rovinu.
Neměly by tedy být psychotesty už součástí zkoušek v autoškole?
Měly, určitě měly. Dopravní psychologie existuje od šedesátých let, v zákoně je však pro řidiče profesionály povinná až od roku
Kdo bude testy platit, řidič?
Ano, bude si ho hradit sám řidič, i když velké podniky typu ČSAD to svým řidičům proplácejí. Já to dělám podle druhu doprav. Když budu vyšetřovat řidiče zemědělce, který jezdí po poli, tak to je nenáročná doprava, takže to je kratší a lacinější, od 1000 do 1500 korun. Ale řidič mezinárodního kamionu či zájezdového autobusu, to už je náročná doprava a je to dražší, kolem 2500 korun. Ale v Praze to dělají psychologové i za mnohem dráž.
A kolik si zaplatí řidič amatér?
Obecně platí, že hodina práce psychologa stojí kolem 600 korun, v průměru tedy psychotest vyjde na 1500 až 2000 korun.
Dá se předpokládat, že vidina "pohrůžky" psychotestů bude mít na řidiče výchovný efekt?
Určitě ano, řidiči budou mít strach. Navíc psycholog by mu do posudku měl napsat, v čem je špatný, protože řidič si to ani nemusí uvědomovat, co je příčinou toho, že má problémy s nabíráním bodů. Obzvlášť na ty řidiče, kde za to může alkohol, je třeba dát si pozor. Ti se k tomu vracejí, ty je lepší na silnice nepouštět.
Kolik řidičů by mohlo kvůli nelichotivému výsledku psychotestů přijít o řidičák natrvalo?
Pět až deset procent. To se může stát, obzvlášť když psychiatr potvrdí, že jde o psychopata, dnes tedy, jak se říká, o člověka s poruchou osobnosti.
Nebudou tedy psychotesty živnou půdou pro korupci, nebudou se řidiči snažit psychology uplácet?
Jistě, ale nevím, kdo by se nechal uplatit, protože by mu hrozilo, že přijde o licenci.
Bude si řidič muset vybrat psychologa z akreditovaného seznamu, nebo bude výběr zcela na něm?
Ano, ten už s největší pravděpodobností existuje. Budou to členové Asociace dopravních psychologů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.