Chat s odborníkem
Co s romskými ghetty? Ptejte se šéfa agentury pro začleňování

04.12.2013 11:00 Speciál

V minulém týdnu projednala vláda zprávu o stavu romské menšiny v roce 2012, jež potvrzuje, že Romové mají stále špatné postavení v oblastech vzdělávání, zaměstnanosti, bydlení i bezpečnosti. Co s tím zmůže Agentura pro sociální začleňování? Její ředitel Martin Šimáček odpovídal čtenářům ve čtvrtek v 15 hodin.

Zpráva varuje především před zhoršující se situací v oblasti bydlení i před zvyšujícím se počtem sociálně vyloučených lokalit, v nichž se koncentrují chudoba, zadlužení, nezaměstnanost a další nepříznivé jevy. Dnes jich je v České republice již více než 400 a přibývají zejména kvůli rostoucímu počtu ubytoven, které se zaměřují na ubytovávání chudých lidí.

Na tuto zprávu i na to, jak je možné řešit situaci chudých v podmínkách sociálního vyloučení a jak v tom městům pomáhá vládní Agentura pro sociální začleňování, se ptejte jejího ředitele Martina Šimáčka. Agentura pracovala v Obrnicích, Jirkově, Kadani, Bruntále nebo Břeclavi, kde pomáhala zavést řadu opatření. Jsou mezi nimi například desítky sociálních pracovníků, nové sociální firmy zaměstnávající dlouhodobě nezaměstnané, nízkoprahová centra pro děti a mládež, kde mohou mladí smysluplně trávit volný čas a připravovat se do školy, přípravné třídy a školky nebo nové azylové domy pro lidi, kteří přišli o střechu nad hlavou.

Chat

 • Golem

  Kteří etničtí Romové mají největší sociál. problémy - Sintové, Olašští atd. - dá se to takhle říct?

 • Host chatu

  V sociálním vyloučení skutečně žijí především Romové, ale nutno dodat, že stále více také lidé z majority, především ti, co přišli o práci, ztratili bydlení, nebo zažili jinou životní krizi. Stále více lidí je pŕedlužených, zejména ve spotřebitelských úvěrech. Nelze říci, zda se sociální vyloučení týká více těch či oněch Romů, spíše jde o jednotlivé regiony. Nejvíce chudých a sociálně vyloučených Romů je v Ústeckém, Moravskoslezském, Karlovarském kraji, ale také v Olomouckém a Libereckém, o kterém se málo mluví, ale kde zejména na Tanvaldsku je chudoba velký, ale skrytý problém.

 • Dotaz

  Které romské organizace a neromské - dělají v současnosti nejlepší práci pro Romy?

 • Host chatu

  Jsou jich stovky, od zkušených velkých neziskovek až po velmi malé, lokální, často založené na dobrovolné či špatně placené práci. Neziskovkám patří obrovský dík, nesou velké břímě. Jsou poskytovateli tří čtvrtin sociálních služeb prevence, mnohdy působí tam, kam se žádné instituce nedostanou.

 • SO

  Je na webu vládní zpráva o stavu rom. menšiny v r. 2012 a není to trochu pozdě, neměla by to být zpráva o roce 2013?

 • Host chatu

  Příprava zprávy trvá dlouho, informace se sbírají od spodu a postupně jdou přes kraje na Úřad vlády, kde se zpracovávají. Je to daň za velkou podrobnost a věrnost dat. Přestože se situace dramaticky vyvíjí, v poslední době zejména v bydlení, jsou data ze zprávy za rok 2012 veli aktuální a zároveň varovná.

 • Dan Kostka

  Kolik Čechů či jiných neromských národů žije ve vyloučených lokalitách?

 • Host chatu

  V roce 2006 v relativně podrobném šetření došlo ministerstvo práce k tomu, že ve vyloučených lokalitách je cca 70-80% Romů, úhrnem kolem 80 tis. lidí, tedy necelá polovina romské populace v Česku. Teď je s jistotou ve vyloučených lokalitách více lidí, ale nejen více Romů, ale také chudých lidí z majority.

 • Golem

  Používá se ještě termín sociální exkluze?

 • Host chatu

  Ano, to je běžný termín

 • DAYD

  Jak Romům nyní v ČR pomáhá ombudsman, vládní zmocněnec pro LP?

 • Host chatu

  Ombudsman je ústřední autorita v ochraně před diskriminací všeho druhu, nejen etnickou. Zajímavé je, že dostává velmi málo podnětů od Romů, kteří zažili diskriminaci, cca 20 ročně. I to svědčí o tom, že lidé jsou se svými obavami spiše ve skrytu, raději je potlačují´, což není dobrý signál. Zmocněnec pro lidská práva má velmi široké působení - společně s premiérem řídí Radu vlády pro záležitosti romské menšiny, koordinuje síť krajských romských koordinátorů, do jeho gesce spadá Agentura pro sociální začleňování, reprezentuje ČR v zahraničí, aktivně vyjednává s ministerstvy a napomáhá koordinací stáních politik v sociálním začleňování. Je ve své pozici nenahraditelný a je velmi důležité, aby tento post obsadil odborník a respektovaná autorita.

 • Adolf Denis

  Kde je nejkritičtější situace ohledně romského bydlení v ČR?

 • Host chatu

  Rozmach ubytoven je bohužel záležitostí celé republiky. Známe data z MS kraje, kde je přes 200 ubytoven pro sociálně vyloučené, ale také např. ze středních Čech, kde jich je 2x tolik. Jenom např. v Kladně 40! Až budou známa celková čísla ze šetření Úřadu práce, které teď probíhá, celkové číslo pravděpodobně přesáhne 4000. Pokud se doposud mluvilo o tom, že na chudinských ubytovnách je okol 60 tis. lidí, nejspíše se ukáže, že je to ještě daleko více. A te nemluvím o tradičních vyloučených lokalitách. Bezpochyby nejméně 100 tis. lidí vypadlo z trhu s bydlením a nemá šanci se na něj bez pomoci vrátit. A sociální pracovníci to již sami nezvĺadnou, je to otázka úprav dávkových systémů a především zavedení néjaké formy sociálního či veřejného bydlení, na kterém se budou podílet stát i obce. A toto řešení bude vždy levnější, než narůstající objemy dávek doplatku na bydlení a sanace problemů souvisejících s dramatickými dopady chudoby na ubytovnách, zejména ve vztahu k dětem.

 • geci  1) Z vašeho webu má člověk pocit, že kam Agentura vkročila, tam šla od úspěchu k úspěchu a vše vyřešila, že zná fungující řešení. Znám situaci v Ústí a dalších městech v severních čechách, kde to jistě není pravda. Máte skvělé PRko.Umíte prodat fiktivní úspěchy. Kdyby jste měl zhodnotit jak se Vám podařilo posunout situaci romské chudoby a sociálního vyloučení v posledních 5 letech? Zlepšila se situace chudých Romů za tu dobu co pracuje Agentura? daří se Vám integrace?

  2) Proč v Agentuře až na vzácné vyjímky nepracují žádní Romové, nebo Romky?

  3) jak hodnotíty využití evropských prostředí určených na romskou integraci. Myslíte si, že v ČR jsou utráceny efektivně?


 • Host chatu

  Nikdy jsem netvrdil, že jsme 100% úpěšní. Ani to není možné. Vždy to také záleží na našich partnerech, nejen na nás, a to především na samotné obci, ve které pracujeme. Zároveň musím uznat, že ve jmenovaném Ústí nad Labem Agentura příliś neuspěla, a nejen tam, ale také např. v Holešově či Duchcově, kde to ovšem byl problém absolutního rozchodu mezi námi a městem, nesouladu mezi tím, jak se problém sociálního vyloučení rozhodlo (ne)řešit město, a co jsme nabízeli my. Zároveň máme za sebou úspěšné spolupráce, jmenoval bych např. Obrnice, Bruntál, Jirkov, Kutnou Horu, Trmice, Kadaň, ...a mnoho dalších. Ani tady ale nelze říci: hotovo, odpracováno. Problém chudoby a sociálni¨ho vyloučení se bude vždy a všude vracet, jde především o to, aby ho stát i obce dokázaly efektivně řešit, uměly dobře své sociální politiky, chudé nevytlačovaly a nemarginalizovaly, ale naopak je pomáhaly vracet do společnosti, tak jak je to ve vyspělých sociálních politkách obvyklé. K tomu má ČR ještě relativně daleko. Agentura je proto pro Česko a chudé lidi v této zemi důležitá i proto, že pomáhá zavádět funkční politiky sociálního zaćleňování, spolu s partnery vytváří know-how, jak problém vyloučení řešit. Vytváří protiváhu k segregaci, k vytlačování chudých lidí a zejména Romů na okraj, vydvihuje konstruktivní řešení. V tom je i v Evropě poměrně ojedinělá. Rád bych, aby Agentura dostala větší díl odpovědnosti a tím i kompetencí, protože jsem přesvědčený, že máme velký potenciál situaci řešit nejen lokálně vybraných městech, ale ve spolupráci s ministerstvy i v celé ČR.

 • Frantisek Vokurka

  O kolika vietnamskych, nemeckych, polskych, ukrajinskych, mongolskych .... skolnich asistentech, pomocnych hlidkach MP, kuratorech, koordinatorech, pridelencich na urady, neziskovkach placenych z verejnych penez vase agentura vi? Jaky je jejich pomer dohromady k tem romskym? Kolik procent vasi prace zabira zaclenovani romu a kolik vsech ostatnich mensin v CR?

 • Host chatu

  Agentura reaguje na problematiku sociálního vyloučení v lokalitách, v sociálních ghettech, bez ohledu na to, kdo v nich žije. Ale zároveň reaguje na špatnou sociální situaci podstatné části romské populace v ČR, která je dána mj. sociálním inženýrstvím komunistů a rozpadem těžkého průmyslu v 90. letech. Tím žádná jiná menšina v ČR neprošla.

 • kateřina dudy kotova

  Dobrý den pane M. Šimáčku .
  Minulý týden jsem na jednom nejmenovaném webu sledovala pořád o romech , kde romské ženy označili jako výrobu dětí což je vůči ostatním ženám co mají děti rád a nedělají si je kvůli sociálce ale kvůli tomu že chtějí mít děti my narozdil od vás své děti hned po narození neházíme do babyboxu ,nebo do popelnic jak si to někdo může dovolit ?Je to nefér ,protože nás házíte do stejných škatulek.Měli by konečně otevřít oči a poskytnout nám zázemí jsou lidé co chtějí pracovat a vyučit se myslím že by se jim mělo pomoc a ne je házet do tak zvaných vašich ghettech jsme taky lidé a chceme vám taky dokázat že můžeme být doktorem nebo učitelem jen nám dejte šanci,je to i chyba rodičů že své děti posílají do zvláštních škola nechavají je doma a učí je žit zaostalý život tak at se pak nediví že je hÁzíte do stejné škatule.

 • Host chatu

  Připojuji se k Vaší výzvě. Posuzujme každého jednotlivce zvlášť, kolektivní odpovědnost Romů za Romy neexistuje. Nemám rád hospodský rasismus a silácké řeči od piva, které se naváží do Romů.

 • Pavel

  Kdy pane Šimáčku najdete odvahu říct to co nejen vy víte. Že většinu romských ghet si v zájmu vlastních zisků z romských sociálních dávek stvořili lidé stojící v pozadí radnic či přímo ti, kteří sedí v jejich vedení. Sami Romy do svých měst naváží a jejich sociální dávky dojí přes hazard, předražené bydlení a drogy. Romy pak dál dojí přes lichvu, prostituci a objednanou kriminalitu. To často za krytí místní policií. Proč k tomuto mlčíte? Pak se nedivte podezřením, že z této nechutné činnosti berete %.

 • Host chatu

  Byznys s chudobou je realita, jen bych jako vy nepaušalizoval. Znám desítky radnic, které naopak dělají, co je v jejich silách, aby sociální vyloučení řešily. Ale máte pravdu: na chudých dnes i v minulosti vydělává a vydělával kde kdo. Privatizace lukrativních domů byl začátek, pokračuje to predátorským úvěrováním, nelegálním až vydřidušským zaměstnáváním, obchodováním s lidmi a v podlední době rozmachem čerpání dávek doplatku na bydlení různými "podnikateli" v ubytování.

 • Frantisek Vokurka

  Jaky je Vas nazor na to, ze po cele evrope jsou naprosto identicke problemy v souziti majority a romu (Francie, Nemecko, Velka Britanie, severske staty ...)? Je cela Evropa rasisticka a xenofobni? Myslite, ze by mohla byt chyba na strane romske komunity, tedy pokud to uz neni moc extremisticky nazor?

 • Host chatu

  Jsme na výkon orientovaná společnost, lidé se dělí na úspěšné a neúspěšné, tlak na každého je obrovský. Kdo se narodí do sociálního vyloučení, v chudém regionu, do rodiny menšiny, má hůře rozdané karty a v konkurenci snáze selhává. Moderní sociální stát a solidární společnost to chápe a konstruktivně s tím pracuje. Naproti tomu ostrakizace, represe a kriminalizace chudých vede jen k násilí a eskaluje konflikt, tedy prohlubuje samotný sociálním problém. A to je univerzálně platné v celé Evropě či na světě.

 • Jaroslav

  Domnívám se, že všechny nadace a sociální agentury čerpají jen a jen množství peněz, při čemž jejich práce nepřináší žádné výsledky , stav se určitě spíš horší. Myslíte si, že mají vůbec nějaký smysl?

 • Host chatu

  Už jsem to psal. Bez profesionálních neziskovek, sociálních pracovníků, ale také dobrých učitelů, úředníků to nepůjde. Naopak bych na řešení sociálního vyloučení soustředil mnohem více pozornosti. To, zda dovedem řešit problém sociálního vyloučení, rozhodne o tom, jak se nám bude v ČR i v Evropě žít po další desetiletí.

 • Jarda

  Dobrý den,
  proč je v ´médiích prakticky zakázáno psát, že chyba je minimálně z 50% v romské mentalitě? Kdyby se nějaký novinář odvážil napsat to, co si myslí skoro každý, tak by byl paradoxně vypuzen.

  Čím to?

 • Host chatu

  Média jsou zaplaťpanbu svobodná. V romské mentalitě problém nehledejte. Co byste řekl do očí většině integrovaných Romů? Problém je v chodubě, na kterou se u Romů zadělávalo přes 50 let...

 • Jaroslav Záruba

  Jak naučit cigánské rodiče, aby pro ně měly výsledky jejich dětí ve škole stejnou váhu, jakou mají pro průměrného Čecha?

  A jak těm rodičům vysvětlit, že jejich scény ve škole nebo dokonce napadání učitelů rozhodně cestou k lepším výsledkům nejsou?

 • Host chatu

  S rodiči musí pracovat sociální pracovníci, rodiče musí poznat, že vzdělání jejich dětí je vstupenka do lepší budoucnosti. To bohužel mnozí z nich nepoznávají, nezaměstnanost mladých Romů je obrovská často bezohledu na vzdělání. Problém je také minimálně z poloviny v samotném vzdělávacím systému: musí dokázat reagovat na sociální situaci romských dětí, na hendikepy, které si nesou z prostředí vyloučených lokalit. Pracovat se všemi dětmi dokáže jen menšina škol, přitom se to velmi osvědčuje. Učitelé a školy musí dostat podporu, aby tento úkol zvládli, ale zároveň si musí přiznat, že české škoství s neprůměrnými dětmi neumí zatím příliš pracovat. Ale dobrých škol, které dokáží bez větších obtíží vzdělávat romské i ostatní děti dohromady, zaplaťpánbu přibývá. Podívejte se např. do Poběžovic, Krásné Lípy, Jáchymova, Krnova i jinam...

 • Tomas Nada

  Dobrý den,

  1/ Které jsou podle Vás nejběžnější problémy lidi, kteří se odmítají sociálně začlenit do společnosti?
  2/ Jaké konkrétní kroky agentura podniká a na jaké úrovni? Poskytuje např. poradenství pro sociálně vyloučené?

 • Host chatu

  Nikdo není v ubytovnách či ghettech rád. Kdyby ti lidé věděli, jak se odtamtud dostat a žít důstojněji, tak to udělají. Chudoba a sociální vyloučení není vina, ale sociální problém, který je řešitelný, přičemž první na tahu jsou veřejné instituce, které jsou tu pro lidi, a to všechny lidi, tedy i ty v krizi. Agentura pomáhá na obecní úrovni zavádět funkční politiky sociálního začleňování, prosím, podívajte se na náš web: socialni-zaclenovani.cz

 • Kateřina

  Vítáte možnost obnovení funkce ministra pro lidská práva? Jaké faktické kroky by nejvíce pomohly k rychlejšímu a viditelnějšímu zavedení opatření Agentury v praxi?

 • Host chatu

  Uvítal bych, kdyby pozice ministra pro LP byla obnovena. Měl by přístup na vládu a mohl spolupracovat především s ministry práce, školství, místního rozvoje, vnitra a zdravotnictví přímo, což by byl zásadní přínos. To by pomohlo i Agentuře. Uvítal bych, kdyby i Agentura mohla více mluvit do státních sociálních politik, máme desítky podnětů z teŕenu, na které ale resorty reagují jen omezeně, v oblasti bydlení např. ministerstvo pro místní rozvoj vůbec, resp. činí opačné kroky v oblasti podpory bydlení.

 • Old

  pane Šimáčku,
  umíte odpovědět na otázku, jak je možné, že když někde žije několik tisíc Čechů, Slováků. Francouzů, Angličanů, tak jde obvykle o sídliště a když v tom samém prostorů žije několik desítek Romů (pokud by šlo o několik tisíc, bylo by to daleko horší), tak jde o ghetto?
  Čím pak to pane Šimáček asi tak je?

 • Host chatu

  viz. odpověď výše

 • OM Y

  Dobry den Pane Šimáčku, zajimalo by mne, kolik penez dostala "Agentura pro sociální začleňování" od sveho zalozeni doposud k dispozici a jak s nimi nalozila.

  Jak by podle vas mel vypadat vladni navrh na osetreni rozkradani statni kasy, tzn. okradani tech, co do ni vkladaji sve penize v podobe dani, v pripade Kontroverznch ubytoven? A dale neustaleho zasobovani penez v podobe vselijakych nekoncicich statnich davek pro Ty, co do te kasy nikdy ve svem zivote nic nedali a jen lezi na gauci ci sedi v hospode s natazenou rukou a stale kouri jednu cigaretu za druhou?

  Nemyslite, ze by melo byt uzakoneno slavne a pravdive: Kdo nepracuje, at neji. A jelikoz zijeme v domnele demokracii, tak nebudu tak tvrdy a zmenim to na: Kdo nepracuje, at tedy za nase ji a bydli, ale jen dva roky a nedostal-li se do teto situace vlastni vinou!!!! A po tomto AMEN ! Ani koruna !!!

  A studium? Kapitola sama o sobe. vsichni maji moznost se ucit, ale to by museli mit doma nejaky vzor !!! Jak toto resit? Toto je totiz AlfaOmega celeteto patalie!!! Vzdelani!!! Ale to musi chtit sami, ze? Jak to, ze Vietnamci jsou ve skolach premianti? Jak toto vyresi vase Agentura? Urcite ne tim, ze se jim budou cpat penize na skolni pomucky, ktere stejne skonci v automatu nebo chlastu ci kurivu!

  Dekuji

 • Host chatu

  Agentura hospodaří ročné s cca 20-25 mil. Kč, za což pracuje v 26 městech. Podívejte se na naši výroční zprávu na webu. Jen k jedné věci, o které píšete: v řadě regionů je na jedno pracovní místo přes 50 uchazečů. Práce není tolik, kolik lidí by ji potřebovalo. Cestou z problému je mj. návrat důstojné veřejné služby, která bude honorována, zacílení aktivní politiky zaměstnanosti do chudých regionů, rozvoj sociálního podnikání.....

 • Jindřich Doležal, Tábor

  Dobrý den pane Šimáčku,

  říká se, že cikáni mají děti rádi. Mohl byste mě prosím uvést důvody toho, že v dětských domovech naší republiky je okolo 40-46% romských dětí? A něříkejte prosím, že za to může majorita. Předem děkuji.

 • Host chatu

  Nikoliv. Problém je opět sociální. Řada dětí byla z rodin odebrána ze sociální, či ekonomických důvodů. Rodiče prostě nedokázali zajistit slušné bydlení, byť se o to mohli sebevíce snažit. To je velmi špatná vizitka naší sociální a rodinné politiky za uplynulých 20 let. Vláda vloni přijala novelu zákona o soc.-právní ochraně dětí, která je velmi modeení a mj. znemožňuje odebírání dětí ze sociálních důvodů. To je ovšem krok č.1. Musí následovat účinná podpora chudým rodinám, aby svoji sociální situaci, a zde zejména kvůli dětem, dokázaly řešit! A je to i násobně levnější. Změnu musí doznat také práce orgánů sociálně právní ochrany dětí, které musí dostat prostor mnohem více působit preventivně a včas se dostávat do rodin, kde hrozí krize.

 • Lavas

  Pane Šimáčku, proč se i přes nesporně úspěšnou činnost vaší agentury situace v romských lokalitách neustále zhoršuje?

 • Host chatu

  Chudoba byla přes 20 let zamáznuta sociálními dávkami, což aktuálně stačilo, ale zároveň vedlo k tomu nejhoršímu - desítky tisíc rodin se téměř nevratně ocitly v izolaci, mezigenerační chudobě a předlužení, což se projevuje katastrofálně na dorůstajících generacích. Teď bude řešení složitější, než před 20 lety. A musí byt podpořeno z vládní úrovně, "jen" Agentura sama problém nevyřeší. Agentura ovšem za 5 let své práce přirpavila velmi dobrý návod, jak na to na místní úrovni. Rád bych přispěl k tomu, aby zejména starostové z obcí, ve kterých pracujeme, byli víc slyšet a jejich zkušenosti se zúročili v celostátním měřitku.

 • Karel

  Pane Šimáčku, popíši vám, jak z naší ulice málem vzniklo ghetto - v činžovním domu patřícím městu dostali dvě romské rodiny byty. Tyto dvě rodiny postupně během dvou let svým životním stylem a chováním postupně vyštvaly z tohoto domu většinu slušných nájemníků a do uvolněných bytů se postupně sestěhovávaly další romské rodiny - jiní tam totiž bydlet nechtěli. Dřívější slušní nájemníci se svými stížnostmi na chování a nemožné soužití s romskými nájemníky nikde neuspěli. Z tohoto domu se začla "nákaza" šířit do celé ulice - vykradené sklepy, ničená zaparkovaná auta, bordel na ulici sprosté napadání občanů hlavně romskými dětmi atp. A opět se začli ti co na to měli z ulice stěhovat a vzniku ghetta už nic nebránilo. Zachránil nás až nový majitel domu, kterému město dům odprodalo, protože dluhy romů na nájmech v tomto domě již byly enormní a "město " nechtělo být napadáno podobnými organizacemi v jaké jste vy z rasismu. Nový majitel to vyřešil během půl roku, romské rodiny soudně vystěhoval a v naší ulici se dá opět žít. A nyní dotaz - jak se dá podobným scénářům zabránit? Vymahatelnost práva téměř žádná, pokuty tito lidé nemají z čeho platit, hygienické standarty pro ně neplatí a jejich "mantru" že za vše může rasismus vy ještě podporujete.

 • Host chatu

  Nechci odpověď odbýt, ale jde opravdu o to, zda se obec a další partneři - úřady, školy, neziskovky společně k problému stav í konstruktvně. Mám desítky zkušeností z měst, kde pracujeme, že komunikací, dobrými preventivními opatřeními a dlouhodobým působením to lze konstruktivně řešit.

Foto: archiv

Autor: - red -

Diskuse

Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Koncentrační tábor v Terezíně.

Vězeňská společnost
Prestižní nakladatelství vydá knihu české historičky o životě v terezínském ghettu

Prestižní nakladatelství Oxford University Press vydá v lednu knihu české historičky Anny Hájkové o fungování vězeňské společnosti v terezínském ghettu v době... více

Ilustrační foto.

Konec diskriminace
Práva sexuálních menšin by měla být uznána v celé Evropské unii

Práva lidí s menšinovou sexuální orientací by měla být uznávána v celé Evropské unii. Počítá s tím vůbec první plán boje proti diskriminaci leseb, gayů,... více

Ilustrační foto.

Koncentrační tábor
Za protiromské nápisy v Letech uložil soud podmíněné tresty

Okresní soud v Písku odsoudil dva muže, kteří podle policie umístili tabule s urážlivými nápisy o Romech v areálu památníku v Letech na Písecku, k trestům... více

Ilustrační foto.

Práva menšin
Výuka romštiny je na českých školách nedostatečná, vytkla Rada Evropy

Rada Evropy (RE) ve středu vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně... více
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 10/2024 najdete >
Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov