Co stálo zatčení Nagyové? Kdo rozhodl? Blažek chce odpovědi

Domácí
9. 7. 2013 15:20
Pavel Blažek má spoustu otázek.
Pavel Blažek má spoustu otázek.

Ministr spravedlnosti v demisi Pavel Blažek požádal dopisem nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana o zodpovězení několika otázek týkajících se zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) na Úřadu vlády. Oznámila to mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová. Při policejní akci byla na začátku června zatčena šéfka kabinetu Jana Nagyová, bývalí poslanci ODS a vedení Vojenského zpravodajství. Blažek oznámil již 19. června po zasedání vlády, že nechá adekvátnost zásahu policie přezkoumat.

"Ministr Pavel Blažek tím plní zadání vlády, ale odpovědi, vzhledem ke střídání na ministerských postech, už půjdou k rukám nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Na jejím rozhodnutí pak bude záležet, jak s nimi naloží," uvedla mluvčí. Kauza vedla k pádu vlády, nový úřednický kabinet jmenuje prezident Miloš Zeman ve středu.

Blažek v dopise pokládá celkem 19 otázek. Zajímá ho například, zda je v souvislosti s případem prověřována i činnost bývalého státního zástupce Libora Grygárka nebo jiného státního zástupce v Praze. Ptá se rovněž na to, kdo rozhodl o zásahu formou, jakou se uskutečnil, a jaké byly na něj náklady. "Na základě jakého rozhodnutí vykonává v těchto věcech dozor Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, pobočka Ostrava?" píše se také v dopise.

Ministerstvo spravedlnosti původně zveřejnilo dopis s 22 otázkami, později ale uvedlo, že nedopatřením poskytlo médiím pracovní verzi dokumentu. Z konečné verze dopisu vypadly dotazy na Pavla Zemana, jaký je plán vyšetřování, zda není záměrně protahováno a proč bylo zatím provedeno jen několik výslechů a ministr financí v demisi Miroslav Kalousek byl jako svědek vyslýchán až na základě své výslovné žádosti.

"Nejde o posuzováni viny a trestu v té věci. Je potřeba zkoumat, jestli zásah 400 policistů kvůli třem bývalým poslancům, jedné ženě a dvěma lidem z vojenské kontrarozvědky opravdu odůvodňoval takový zásah ozbrojených sil v budovách vlády a dalších budovách soukromých osob," řekl v červnu Blažek.

Šéf dozorujícího Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvan v médiích opakovaně uvedl, že zásah, který začal v noci ze 12. na 13. června, byl v souladu se zákonem a přiměřený situaci. Odmítl tak tvrzení odstupujícího premiéra Petra Nečase, že šlo o teatrální akci.

Policisté z ÚOOZ posílení o členy Národní protidrogové centrály a Útvaru rychlého nasazení provedli při akci přes 30 domovních prohlídek. Zasahovali nejen v Praze, ale také ve středních a východních Čechách. Výslechů zadržených a dalších úkonů se účastnilo osm státních zástupců.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

V Českých Budějovicích by měl být při zimní olympiádě 2026 olympijský park

Domácí
12. 5. 2025

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou se uskuteční 20. května v Rudolfinu

Domácí
12. 5. 2025
ilustrační foto

Firma EDF ujišťuje, že nikdy nejednala s úmyslem narušit český jaderný program

Domácí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ