ČOI začíná měřit všem stejně. Má totiž Excel
15.08.2007 08:01 Původní zpráva

Ještě loni se stávalo, že za stejný prohřešek dostávali podnikatelé od České obchodní inspekce jinou pokutu v Brně a jinou třeba v Karlových Varech. Od letoška by se to už stávat nemělo. Inspekce totiž vytvořila databázi pokut, která umožňuje postup ve správním řízení sjednocovat.
Rozdílné přístupy byly ještě nedávno skutečně alarmující. Dokládají to i dva příklady z roku 2006. Tehdy například dva prodejci plastových oken neměli potřebný doklad o tom, že jejich výrobek byl certifikován: ovšem zatímco jeden z nich dostal pokutu 35 tisíc, druhý jen 25 tisíc. Další příklad je ještě pikantnější. Dva řetězce dostaly pokutu za chybějící české návody k výrobkům. Zatímco jeden řetězec za sedm dvojic tlakových hrnců dostal sankci 5 tisíc korun, druhý za 11 pracovních oděvů bez návodu, u nichž navíc neuvedl cenu, dostal sankci jen dvoutisícovou.
Nutnost řešit výši pokut zdůraznila nová ředitelka ČOI Jana Příhodová už po svém jarním nástupu do funkce. „Zatím tu nebylo možné srovnat, jestli oblastní inspektoráty udělují za stejné přečiny obdobné pokuty. Ukázalo se, že ne,“ řekla v květnu v rozhovoru pro týdeník Profit.
Ať žije Excel!
Letos v dubnu vytvořila inspekce centrální databázi pokut, kterou postupně doplňuje i o data z předchozích měsíců a z roku 2006. „Máme excelovský soubor, který na každém inspektorátu doplňuje pověřený pracovník,“ popisuje náměstkyně Zuzana Havlová současný stav. „K těmto datům mají přístup všichni, kdo se na inspektorátech zabývají udělováním pokut: ředitel, právníci i ti, kdo formulují rozhodnutí,“ vysvětluje Havlová.
Systém přitom umožňuje nejen zkontrolovat, jak podobná provinění trestají v jiných krajích, ale také zjistit, zda například některá firma, která působí po celé zemi – typicky maloobchodní řetězec – neporušuje určité ustanovení zákona opakovaně, a nezaslouží si tudíž vyšší sankci. „Se záznamem je propojen i text rozhodnutí, takže příslušný pracovník může zjistit podrobnosti o kontrole a zdůvodnění pokuty,“ pochvaluje si Havlová.
K tomu, aby pověření zaměstnanci databázi opravdu využívali, podle Havlové není nutná žádná speciální motivace. „Je to součást běžných pracovních povinností,“ vysvětluje náměstkyně.
Rozdíly jsou najednou menší
O tom, že databáze pomáhá, svědčí i čísla. Podle Michala Dobiáše, vedoucího oddělení informatiky a správy dat, se zužuje rozptyl pokut, které inspektoři udělují za porušení jednotlivých paragrafů. Zatímco loni například za nedostatky v seznámení zákazníka s cenou byly uloženy pokuty od 500 do 30 tisíc korun, letos to zatím bylo jen od 1000 do 10 tisíc korun. Podobně u chybějících českých návodů místo pokut ve výši 500 až 20 tisíc korun byly letos hříšníkům uloženy sankce 1000 až 15 tisíc korun.
„Podrobnější analýza nám ukázala, že se většina pokut pohybuje kolem průměru, ubylo extrémů – a pokud se vyskytnou, tak se jedná o opakovaný prohřešek nebo o výrazně závažnější rozsah porušení, než je u případů blížících se celkovému průměru,“ komentuje čísla Dobiáš.
Zlepšení svojí práce si ČOI slibuje i díky lepšímu vybavení, na které nyní vyhlašuje výběrové řízení. „Hledáme informační systém pro správu dat o kontrolách, probíhajících řízeních a sankcích,“ vysvětluje náměstkyně Havlová. Práci inspekce podle ní pomůže i to, až budou inspektoři standardně chodit na kontroly vybaveni notebookem.
„Jsme totiž domluveni například se živnostenskými úřady, jejichž databázi dostáváme na CD nosičích. Kontrola tak díky počítačům bude moci na místě zjišťovat, zda někdo nepodniká neoprávněně,“ popisuje Havlová.
Ilustrační foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.