Pravidla
ČR podle zástupce soudu EU nemá zadržovat migranty, jak to dělala
10.11.2016 22:38
Žadatele o azyl mohou členské státy Evropské unie zadržovat jedině tehdy, pokud by hrozilo, že žadatel uprchne, a poruší tak místní zákon. Uvedl to ve čtvrtek generální advokát Soudního dvoru Evropské unie v nezávazném vyjádření ohledně případu irácké rodiny zadržované v létě v Česku. Rodina zde byla umístěna do detenčního zařízení, aniž to podle představitele soudu vyžadovaly české zákony.
Kurdští manželé s dítětem odešli z Iráku ze strachu před perzekucí Islámského státu. Nejprve je zadržela policie v Maďarsku, kde rodina požádala o azyl. Po dvou dnech v místním azylovém centru trojice tajně odešla s cílem dostat se do Německa. Česká policie ale rodinu zadržela a umístila do detenčního zařízení a připravoval se její transfer zpět do Maďarska.
České úřady se přitom odvolávaly na příslušné unijní úmluvy, podle kterých se běženci mají vracet do členské země, kterou poprvé vstoupili do EU. Také že mají podle unijních pravidel právo podobné imigranty zadržovat, když hrozí jejich útěk, což podle české policie byl tento případ. Podle generálního advokáta Henrika Saugmandsgaarda je však k podobnému zadržení běženců národní legislativa, kterou Česko nemá. Představitel Soudního dvoru EU se vyjadřoval na žádost Nejvyššího správního soudu ČR.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.