Sociální demokraté požadují audit, který by prověřil způsob, jakým se rozhoduje o vyhlášení mimořádných bezpečnostních opatření. Sdělil to předseda sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) Jeroným Tejc (ČSSD). Systém by se podle něj měl změnit tak, aby místo politiků rozhodovali odborníci. Podle bezpečnostních expertů ODS a KDU-ČSL systém vyhlašování bezpečnostních opatřeních funguje normálně a zatím není důvod jej zásadně měnit.
Počet policejních akcí, které byly vyhlášeny na základě neověřené hrozby, se podle Tejce zvýšil s nástupem Ivana Langera (ODS) do funkce ministra vnitra. Podezření, že se někteří politici chtějí pomocí policejních akcí zviditelnit, lze podle něj předejít tím, že se rozhodování převede například na ředitele zpravodajských služeb, zejména BIS.
Policie v úterý odvolala zvýšená bezpečnostní opatření na pražském ruzyňském letišti. Zavedla je v polovině minulého týdne, kdy dostala varování senzibilky, že na letišti hrozí teroristický útok. Minulý týden policie vyhlásila bezpečnostní opatření také v okolí Nuselského mostu a hotelu Corinthia Towers, která souvisela s výhrůžkou bombového útoku.
"Považuji z bezpečnostního hlediska za velmi rizikové navyšování počtu mimořádných akcí policie s cílenou medializací," uvedl Tejc. ČSSD podle něj chce s ostatními politickými stranami diskutovat o změně systému, kterým jsou mimořádná opatření vyhlašována. "To celé předpokládá provedení auditu celého systému a shodu relevantních orgánů i politiků," dodal.
Koaliční politici nemají proti systému výhrady
Podle místopředsedy sněmovního bezpečnostního výboru Tomáše Kladívka (ODS) není k podobným zásahům do policejní praxe žádný důvod. První poznatky o případném nebezpečí podle něj má policie či zpravodajská služba. "Ta pak jedná podle schváleného mechanismu, a ne že by ji úkoloval ministr vnitra," řekl. Bezpečnostní opatření v okolí Nuselského mostu i na ruzyňském letišti podle Kladívka vycházela z rozhodnutí policie, nikoliv z vůle ministra vnitra.
Také podle dalšího místopředsedy bezpečnostního výboru Pavla Severy (KDU-ČSL) nelze na základě jednoho případu tvrdit, že systém rozhodování o bezpečnostních opatřeních nefunguje. "Systém je nastaven tak, že jakékoliv nebezpečí konzultují všichni, kterých se to týká, tedy ředitelé tajných služeb, ředitelé bezpečnostních aparátů, a společně hledají, kde je míra rizika a nutných opatření," řekl.
Diskusi o způsobu, kterým se mimořádná opatření vyhlašují, se Severa nebrání. Není ale možné politiky "vyvléct" z jejich odpovědnosti, míní. "Odborníci dají dohromady podklady a informace, nabídnou řešení a politik pouze řekne, jestli to řešení akceptuje, nebo jestli na svou odpovědnost řekne stanovisko opačné," řekl.
Foto: Karel Šanda