ČSSD možná podpoří umístění radaru v Česku

Domácí
5. 2. 2007 13:50
ilustrační foto: Jiří Paroubek
ilustrační foto: Jiří Paroubek

ilustrační foto: Jiří ParoubekNynější odmítavý postoj sociální demokracie k radarové základně USA v Česku nemusí být konečný. Mohl by se změnit na základně nových informací, které vyplynou z jednání v příštích měsících, nebo kdyby se stala základna součástí kolektivní obrany NATO a byla zahrnuta do multilaterálních dohod. Po pondělní schůzce s americkým velvyslancem v Praze Richardem Graberem to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Z postoje ČSSD podle Paroubka vyplývá, že sociální demokracie může jednat o postoji k základně znovu, pokud se posune postoj Spojených států. 

"Pokud by byla radarová základna zasazena do nějakých řekněme multilaterálních ujednání, do principu kolektivní obrany, tak můžeme o těch věcech jednat. ... Pokud ne, tak samozřejmě to stanovisko by se nezměnilo," uvedl šéf sociální demokracie.

Velvyslanec uvedl, že nyní – před jednáním, které se povede několik měsíců – nikdo nemůže říci, jak bude česko-americká smlouva vypadat. Jednat bude dál i se sociální demokracií. Americký obranný systém by podle něj ale přispěl k obraně NATO a v budoucnu by mohl mohl být doplněním uvažovaného obranného systému aliance. Zvýšila by také bezpečnost Česka a Evropy. "Česko-americká dohoda by mohla být doplňkovou pro systém v rámci NATO," připustil Graber. "O věcech se dá diskutovat, v tom jsme se s panem velvyslancem shodli," dodal Paroubek.

O základně v Česku musí podle Paroubka rozhodnout český lid nebo jeho volení zástupci. Nevyloučil, že o ní rozhodne parlament, protože mezi politickou reprezentací není většinová vůle uspořádat referendum, které by si ale přála drtivá většina sociálních demokratů. Pokud budou rozhodovat poslanci, pak to bude pro ČSSD závazné hlasování. Šéf ČSSD ale nevyloučil, že se podaří pro vyhlášení referenda shromáždit 200.000 potřebných podpisů občanů.

Paroubek uvedl, že se v úterý rovněž sejde s ruským velvyslancem Alexejem Fedotovem. Rusko se totiž obává, že bude protiraketový projekt USA namířen proti němu. Graber to dnes odmítl. Řekl, že jde o obranu proti zemím, jako je Írán a Severní Korea.

Odmítavé stanovisko k základně vydalo minulý týden politické grémium ČSSD. Jeho členy jsou kromě předsedy čtyři místopředsedové a šéfové parlamentních frakcí. Na základě vnitrostranické diskuse bude tento pátek rozhodovat stranické předsednictvo a v sobotu Ústřední výkonný výbor, který je nejvyšším orgánem mezi sjezdy. Paroubek neočekává, že by se o základně diskutovalo na sjezdu, protože jednání o základně do konce března nepokročí tak zásadně, aby se na stanovisku mohlo něco změnit.

Jak podle internetové stranické diskuse, tak podle výsledků krajských konferencí ČSSD je zřejmé, že drtivá většina sociálních demokratů je proti základně. Paroubek sám byl dosud pro zřízení základny. Dnes řekl, že musí respektovat mínění strany.

Základnu rozhodně odmítají komunisté a vládní zelení podmiňují souhlas tím, že bude součástí obrany NATO. Vládní občanští a křesťanští demokraté vybudování základny podporují. Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek poukazuje na to, že o základně protiraketového obranného systému, která by měla stát v Česku, s USA začala jednat už předchozí vláda, v níž byla vůdčí silou ČSSD. Graber dnes uvedl, že se dřívější vlády nezavázaly, že bude stanice v Česku zřízena, projevily ale vůli tuto otázku zvažovat a vedly na toto téma jednání.

Autor: ČTK

Foto: Karel Šanda

Další čtení

Festival Bonjour Brno oslaví 60 let partnerství Brna s francouzským Rennes

Domácí
22. 4. 2025

Soud dal v kauze falešné závěti po továrníku Řípovi vdově Řípové pět let vězení

Domácí
22. 4. 2025

Požár plastů u Rynholce je už hasiči lokalizovali. Zásah potrvá několik dní

Domácí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ