Bývalý úřednický premiér Jan Fischer je pro sociální demokraty příliš pravicový. Proto si jako svého nestranického kandidáta pro boj o Hrad nakonec vybrali ekonoma Jana Švejnara, který se s žádostí o podporu na socialisty sám obrátil.
ČSSD prosazuje, aby zákon o prezidentské volbě obsahoval i pravidla pro předvolební kampaň. "Měla by se nastavit pravidla pro transparentnost, například aby nebylo možné přijímat dary od právnických osob, ale pouze od fyzických, a i ty aby byly limitovány," říká v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.
Z nestranických kandidátů jste se rozhodovali mezi Janem Švejnarem a Janem Fischerem. Proč jste se nakonec rozhodli pro Švejnara?
Sociální demokracie je konzistentní a Jana Švejnara jsme podporovali i při prezidentské volbě před pěti lety. A za tu dobu se nic tak zásadního nestalo, abychom na tom měli něco měnit. Trošku hrálo roli i to, že Jan Fischer se profiluje jako pravicový kandidát, sám se přiznal, že volil pravicové strany. Takže jsme se rozhodli pro kandidáta, který má blíže k našim levicovým názorům, tedy pro Jana Švejnara.
A proč jste se rozhodli pro Jiřího Dienstbiera a ne pro někoho z dalších kandidátů, o nichž se hovořilo - Milana Štěcha nebo Alenu Gajdůškovou?
Ten důvod je jednoduchý. Ani Milan Štěch, ani Alena Gajdůšková neusilovali o kandidaturu. Milan Štěch se chce soustředit na to, být dobrým předsedou Senátu. A nechtěli jsme debatu o konečném kandidátovi zatěžovat dalšími jmény. Chtěli jsme jednoho straníka a jednoho nestraníka.
Podpořila Jiřího Dienstbiera výrazná většina víkendového jednání?
Nehlasovali jsme jednotlivě po kandidátech. Po té celkem dlouhé debatě, na kterou jsme měli včera celý večer a dnes celé dopoledne, jsme přijali usnesení o těch dvou jménech a o tom jsme hlasovali.
Proč konečné rozhodnutí o jméně, které sociální demokracie podpoří v boji o Hrad, padne až po debatním turné obou kandidátů po republice?
Zajímá nás názor veřejnosti, i proto budeme pořádat ty debaty, které se uskuteční ve všech krajích České republiky za přítomnosti vždy obou kandidátů, vedení strany, členské základny i právě veřejnosti.
Obrátil se Jan Švejnar s prosbou o podporu na vás, nebo jste oslovili vy jeho?
Tohle je spíš otázka na předsedu strany, ale já tomu rozumím tak, že Jan Švejnar se na nás obrátil se žádostí o podporu nebo se vyjádřil tak, že by byl rád, kdyby byl sociální demokracií podpořen na prezidenta.
Obrátili se na váš ještě další zájemci o kandidaturu?
To přesně nevím, ale myslím, že ne. (Předseda strany Bohuslav Sobotka následně pro on-line deník TÝDEN.CZ připustil, že jednal s více nestranickými kandidáty - pozn. red.)
Jste připraveni v případě, že se váš kandidát do druhého kola volby nedostane, podpořit kandidáta jiného, třeba vašeho bývalého předsedu Miloše Zemana?
To je předčasná otázka a my uděláme všechno pro to, aby se náš kandidát do druhého kola dostal. Vůbec si nepřipouštím, že by kandidát sociální demokracie, pokud výběr bude udělán dobře, tedy bude odrážet i poptávku veřejnosti, nepostoupil.
Kolik jste připraveni dát na předvolební kampaň pro uchazeče o prezidentský úřad?
O tom teprve proběhne debata. V nejbližších dnech začnou jednání mezi všemi politickými stranami nejen o zákonu o prezidentské volbě jako takové, ale i o pravidlech hry, tedy pravidlech pro volební kampaň. Je důležité, aby byla transparentní, a také si myslíme, že by měly být stanoveny určité finanční limity.
Jak?
Veřejné prostředky by teď měla společnost vynakládat na daleko důležitější věci než na masovou volební kampaň. Měla by se nastavit pravidla pro transparentnost, například aby nebylo možné přijímat dary od právnických osob, ale pouze od fyzických, a i ty aby byly limitovány. Zároveň by měl být stanoven strop pro celkovou sumu na kampaň. Aby ten výběr probíhal ne na základě toho, kdo má více peněz, ale kdo je jak přesvědčivý.