Reformou veřejných financí to neskončilo, vládní koalici čekají další názorové roztržky. Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek předpovídá, že to bude třeba kvůli státnímu rozpočtu, volbě prezidenta, anebo hlasování o umístění amerického radaru v Brdech. Například lidovec Ludvík Hovorka oznámil, že v rebelii proti vládě bude pokračovat. Vzniká program naděje, nechal se slyšet Paroubek.
K TÉMATU: Další Hovorkova rebelie: chce referendum o radaru
Zrovna v pohledu na radar se Hovorka, který jako jediný z vládních poslanců hlasoval proti reformě, a sociální demokraté neliší. Chtějí referendum. Z dosavadních postojů veřejnosti přitom lze usuzovat, že kdyby o radaru rozhodovali lidé, a nikoli poslanci a senátoři, v Brdech by nestál. „Sám bych v takovém referendu hlasoval spíše proti," řekl lidovecký poslanec deníku Mladá fronta Dnes.
Hovorka sám odmítá, že by se v budoucnosti mohl chovat jako opoziční poslanec. V prohlášení, které v pátek vydal, ujišťuje veřejnost, že chce co nejvíce přispět ke splnění volebního programu KDU-ČSL a podporovat současnou vládu.
Reformu nepodpořil, jako protivládní krok to však nevnímá. "Přes toto své rozhodnutí nadále zůstávám poslancem KDU-ČSL a chci při výkonu svého poslaneckého mandátu podporovat koaliční vládu, jejímž je KDU-ČSL členem," píše Hovorka v prohlášení.
Program naděje
Sociální demokraté čekají, že protlačením reformy veřejných financí rebelie ve vládní koalici nekončí. Podle předsedy Paroubka dojde mezi ODS, lidovci a zelenými v příštích měsících "k názorovému pnutí", které se může urychlit při hlasování o rozpočtu a volbě nového prezidenta. Sociální demokraté nebudou do dění zasahovat. „Necháme věci organickému vývoji," řekl Paroubek.
Podle socialistů má vláda problémy s komunikací nejen s opozicí, ale i s vlastními poslanci. Naplno se to projevilo při projednávání reformy, kdy se lídři koalice dlouho nemohli shodnout s některými poslanci vlastních stran. Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) vidí v Hovorkově postoji zoufalou reakci právě na neschopnost vlády. Kabinet přitom potřebuje ve sněmovně každý hlas, i ten Hovorkův bude při hlasování o radaru velmi důležitý.
Nekončící neshody v táboře koalice vyvolávají úsměv na tváři předsedy ČSSD Paroubka. "Vzniká program naděje," pochvaloval si. Zatím jde jenom o neadresné náznaky, ale Paroubek má na mysli poslance lidovců a zelených, pro které je ODS příliš pravicová. Že je dohoda o vládě s lidovci možná, si konec konců vyzkoušel už před rokem. Tehdy s bývalým předsedou KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem nečekaně přišli s plánem na společný kabinet tolerovaný komunisty. „Dobře jsme se poznali," řekl v pátek Paroubek. Oba se tehdy rovněž ubezpečili, že umějí držet slovo.
Třeba Hovorku ale šéf ČSSD těžko může do tábora socialistů přetahovat otevřeně, když sám podobné praktiky ostře kritizuje. Bývalé sociální demokraty Miloše Melčáka a Michala Pohanku, kteří vládě pomohli prosadit reformu, označuje za zrádce. Alespoň slovní šťouchance jim věnuje pokaždé, když to jenom trochu jde. A příležitost si našel i v pátek. Posloužil mu k tomu první pravomocný trest za korupci v politice. Pavel Šrytr dostal dvacetiměsíční podmínku za to, že nabídl poslanci Pavlu Plocovi pět milionů za přestup k zeleným. A Paroubek toho využil, aby zapochyboval o neúplatnosti Pohanky s Melčákem.
Nepokoje v ODS
Lidovec Hovorka se vůbec dostává do svízelné situace, znovu na něj tlačí premiér a předseda ODS Mirek Topolánek, který se do něj obul ve čtvrtek. „Myslím si, že on tak trochu nepochopil koaliční spolupráci. Budeme s ním muset pracovat, budeme s ním muset pracovat daleko intenzivněji," řekl v rádiu Impuls. A zároveň přidal i doporučení: „Každý má právo hlasovat podle svého svědomí, ale je tu ještě druhý parametr poměřovat to s programem strany, protože jestli to vybočí z programu, tak by měl složit mandát a kandidovat za někoho jiného."
Předseda lidovců Jiří Čunek zprvu připustil, že se jeho „prohřešek" bude na stranické půdě řešit, ale později už volil smířlivější tón: vylučovat se nebude. „Necítím se být poslancem opozice," ubezpečoval Hovorka po hlasování o reformě a dodal, že u rozpočtu, dalšího klíčového zákona pro vládu, dělat potíže nebude.
Oddechnout si po bojích o reformu ale nemůže ani ODS. Nálepka stranického kverulanta ulpívá také na Vlastimilu Tlustém. „Prosazovali jsme (Tlustého platforma, pozn. red.) program vlastní strany proti vedení vlastní strany. Část ODS, včetně premiéra Topolánka, prostě zradila program. Nemohl jsem se účastnit žádného koaličního jednání, žádné expertní skupiny, kde se jednalo s Kalousky a podobnými," postěžoval si v rozhovoru pro TÝDEN.CZ.
Foto: ČTK