Takzvaně za pár už to má současné osazenstvo Poslanecké sněmovny. Před volbami je čeká ještě jedna schůze. On-line deník TÝDEN.CZ proto zjišťoval, kdo byl za uplynulé čtyři roky nejaktivnější a kdo si naopak chodil do sněmovny "jen sednout".
Vůbec nejhůře dopadl ve srovnání on-line deníku TÝDEN.CZ rebel z prezidentské volby, někdejší sociálně demokratický poslanec, nyní nezařazený Evžen Snítilý. Předložil pouze tři novely zákonů a promluvil jen na čtyřech schůzích z celkového počtu 79. Alespoň to vyplývá z údajů Poslanecké sněmovny, které jsou zveřejněny na internetu a lze z nich i vyčíst, že Snítilý ve sněmovně působil jako místopředseda Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.
ČTĚTE TAKÉ: Účet za volby do sněmovny: více než miliarda korun
Za to mu samozřejmě náležel i o něco vyšší hrubý plat než základní poslanecký - bez tisícovky šedesátitisícový. V současnosti je plat místopředsedy výboru 71 040 korun hrubého. K tomu mu navíc ještě po celé čtyři roky náležely nezdanitelné náhrady, jež se pohybují v rozpětí od 31 900 do 43 300 Kč. V hrubém si tak podle propočtů on-line deníku TÝDEN.CZ Snítilý přišel za čtyři roky na téměř pět milionů korun.
O něco lépe než Snítilý dopadl ve srovnání on-line deníku TÝDEN.CZ Vladimír Šoltys (ODS). Jako předkladatel návrhů zákonů dodal čtyři tisky, řečnil na sedmi schůzích. K tomu navíc byl ještě zpravodajem sněmovny ke dvěma návrhům a jednou interpeloval.
Mezi sněmovní dříče lze naopak bez problémů zařadit Miroslava Kalouska (TOP 09), Miloslavu Vostrou (KSČM), Michala Doktora (ODS), Vojtěcha Filipa (KSČM) nebo třeba Miroslava Váňu z ČSSD. Všichni tito zmínění totiž obhájili první příčky - Kalousek se projevil jako největší předkladatel, Vostrá shodně s Doktorem jako top zpravodajci, Filip jako extra řečník a Váňa jako ten, co nejvíc interpeloval své kolegy.
PSALI JSME: Poslankyně na tři týdny: advokátka a náměstkyně
Do kategorie dříčů ovšem patří i další: Bohuslav Sobotka (ČSSD), Jiří Pospíšil (ODS), Lubomír Zaorálek (ČSSD), Kateřina Konečná (KSČM), Ivan Langer (ODS), David Rath (ČSSD), Ludvík Hovorka (KDU-ČSL), Pavel Kováčik (KSČM), Petr Tluchoř (ODS) či třeba Zdeněk Škromach (ČSSD). Právě jejich jména se ponejvíce objevovala na předních, i když ne prvních místech pomyslných žebříčků řečnilů, zpravodajců...
Celkově on-line deník TÝDEN.CZ porovnal bezmála sto osmdesát poslanců. Do srovnání nebyli zahrnuti ti, kteří do sněmovny nastoupili jako náhradníci až po 3. červnu 2006.
Foto: Lucie Pařízková a archiv TÝDNE.CZ