Kauza
Čunek: Majetek H-Systemu byl přeprodán za 30tinásobek ceny
11.09.2018 11:28
Senátor KDU-ČSL a zlínský hejtman Jiří Čunek je připraven doložit své výroky o nevýhodnosti prodeje zkrachovalé společnosti H-System, kvůli kterým na něj chystá konkurzní správce Josef Monsport podat trestní oznámení. Majetek H-Systemu byl podle Čunka přeprodán za třicetinásobek ceny, za kterou byl konkurzním správcem prodán.
Senátor mimo jiné uvedl, že majetek H-Systemu byl konkurzním správcem prodán za 36,5 milionu korun a jeho novými majiteli byl přeprodán za 1,293 miliardy korun. "To nejsou odhadní nebo vymyšlené ceny, to jsou ceny, za které se tyto majetky prodaly těmi, kteří je nakoupili," uvedl Čunek. "Správce takovýmito prodeji okrádá klienty H-Systemu," dodal.
Čunek rovněž představil kopie dokumentu, v nichž jméno Josefa Monsporta figuruje v kauze panamských dokumentů (Panama Papers), které se týkají utajených převodů peněz do daňových rájů. Monsport už dříve řekl, že s tím nemá nic společného, a doporučil prověřit, zda nejde jen o shodu jmen.
Senátor také uvedl, že advokátka skupiny klientů H-Systému z Občanského sdružení Maják Hana Marvanová nemluví pravdu, když tvrdí, že ve věřitelském výboru nebyla. Poukázal na kopie zápisů ze zasedání věřitelského výboru, v nichž jméno Marvanové figuruje.
Monsport a jeho zástupkyně Iva Fialová Ištvánková v srpnu oznámili, že chtějí podat trestní oznámení na Čunka a další osoby kvůli jejich výrokům o nakládání s majetkem H-Systemu. Podle Fialové Ištvánkové jde zejména o Čunkovo tvrzení, že správci konkurz "rozkradli" a některé pozemky prodávali pod cenou.
Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisíc lidí přišlo po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.