Čunek: Nedisciplinovanost Romů je dána geneticky

Domácí
17. 10. 2010 12:00
Jiří Čunek myslí na návrat na vsetínskou radnici.
Jiří Čunek myslí na návrat na vsetínskou radnici.

Kontroverzní senátor, bývalý místopředseda vlády a někdejší předseda KDU-ČSL Jiří Čunek při svém pokusu vrátit se na vsetínskou radnici relativně uspěl. Jeho strana získala ve Vsetíně pět mandátů, stejně jako vítězná ODS, která KDU-ČSL předstihla jen o tři setiny procenta. Lidovci ale předtím propadli v květnových volbách do sněmovny a jejich pozice na celostátní úrovni je velmi slabá. Čím to? "Je to začarované ve vnímání naší strany," tvrdí muž, který se "proslavil" ostrým tažením proti některým vsetínským Romům.

Máte voliče i mezi Romy?
Ne. Protože oni k volbám nechodí. Velmi často se mi stávají komické příběhy, kdy mi Romové řekli: "Pane starosto, my jsme vás tady volili!" A já jim odpověděl: "Vy jste mě volili? A jak to dokážete? Víte co? Já si vezmu seznam těch, kteří byli u voleb. A podívám se, jestli jste tam byli." A oni zas: "No, my jsme tehdy neměli čas, ale minule jsme vás volili!" Takhle to s nimi je. Jejich nedisciplinovanost v životě, která je dána geneticky, se projevuje i jejich přístupem k volbám. Kdyby byli disciplinovaní, jistě bychom měli v parlamentu romské poslance.

Kdo podle vás stáhl KDU-ČSL na celostátní úrovni ke dnu?
Všichni na tom neseme podíl.

A jaký je ten váš?
To nedokážu říct. Ta strana zápasila se svou vnitřní proměnou už od roku 1990. A zásadní problém je, že nikdy neuměla oslovit občany.

A proč ne? Miroslav Kalousek lidovce opustil a založil si svoji stranu - a ta se okamžitě stala silnou pravicovou stranou.
Dobře jste si odpověděla. Není to o těch lídrech. Je to začarované ve vnímání naší strany.

Jste pořád klidná síla... a moc to nefunguje.
Třeba. Miroslav Kalousek jako otec myšlenky si především dokázal zvolit výborného maskota své strany, Karla Schwarzenberga. A to byl ze sedmdesáti procent úspěch. Za druhé se obklopil lidmi, se kterými vymyslel výborný projekt, kdy nasedl na vlnu, kterou sám i způsobil. On přece jako ministr financí řekl, že budeme mít růst 4,7 procenta, a pak jsme byli pod nulou.

Takových ministrů bylo po světě celkem dost.
Ale on to dokázal fenomenálně využít pro sebe.

Nebo přijal skutečnost, že je krize a že se musí šetřit?
On sedl na tu správnou vlnu, že se musí šetřit.

A má pravdu?
Určitě má pravdu. Ale to bohužel není všechno.

A co tam chybí?
Zásadně tam chybí to, že šetřit musí všichni. Ne jenom někteří. A Miroslav Kalousek dělá politiku tak, že ti velcí šetřit nemusí - ale ta střední vrstva a ti dole šetřit musí. A to je zásadně špatně. A projevilo se to i na jeho posledním prohlášení týkající se solárních záležitostí, kdy řekl, že z povolenek zaplatíme elektřinu. Miroslav Kalousek se tímto přiblížil politice sociální demokracie. Zřejmě je v tom mnoho politiků a mnoho přátel politiků. Tedy těch, kteří mají miliardy.

Podle vás tedy provázání byznysu s politikou vesele pokračuje.
Ano, vesele pokračuje. A je to dokumentováno tím, co Kalousek dělá. Peníze, které mají být dány na ekologické projekty, na zateplování domů a podobně, Kalousek těmto lidem vlastně vezme a dá je do ceny elektřiny. Ale tím neudělá vůbec nic, co by zabránilo těm nemravným ziskům, které díky nemravnému zákonu byly způsobeny. Přitom existuje způsob, jak toto změnit. Můj návrh je, aby se udělal zákon, který by stanovil jejich zisk maximálně na deset dvanáct procent. Dál budou dostávat příspěvky od státu, ale vše, co bude nad řečenou hladinu zisku, bude odvedeno státu. Ale pan Kalousek těmto lidem jen nahrává. Stejně tak je to u ekotendru, který pan Kalousek vymyslel. Ten není nemravný jen tím, že v něm jsou schovány korupční miliardy. Pan Kalousek tady nějakému privátnímu subjektu chce dát ze státu šedesát, sedmdesát nebo sto miliard. A tento subjekt se stane polobohem v jednom druhu podnikání. To je zásadní pokřivení funkce státu, který má dbát na to, aby tady fungovala hospodářská soutěž. To už pak můžeme udělat tak, že řešení sociálního systému a výběr daní přenecháme privátním firmám.

Umíte Miroslava Kalouska zastavit?
Myslím, že v tuto chvíli ho zastaví nikoli čtyři senátoři za KDU-ČSL...

No právě.
Ale zastavíme ho tím, že budeme na tyto věci upozorňovat ty druhé. Což děláme. Mluvíme o tom s politiky jiných stran.

I s politiky z TOP 09?
Ano, ale to bohužel tajně, protože se mi zdá, že oni dostali zákaz se s námi stýkat. Ale mnozí z nich jsou natolik osobnosti, že je jim to jedno. I v této straně je hodně rovných lidí. Těch bych se chtěl zastat.

Ale neadresně.
Adresně. Například senátor Štětina je rovný. S tím taky jednáme. A řekl bych, že ten kašle na ty špinavé praktiky. A věřím, že proti nim bude bojovat i v TOP. Věřím, že v TOP takových lidí bude nakonec hodně a dojde k určité vzpouře. Doufám, že se vzbouří proti propojení Hávy a Kalouska, díky kterému ti dva například získali miliardy na obraně...

  • Co bude Jiří Čunek dělat, pokud neuspěje v politice?
  • Jak podle něj souvisí bydlení tuzemských Romů a trestná činnost?
  • Kde a proč podle něj hrozí "vzpoura měst"?
  • Nejvyšší státní zástupkyni Renatě Vesecké hrozí, že přijde o funkci, mimo jiné i kvůli Čunkově aféře. Co o ní říká expředseda KDU-ČSL?
  • A co semtex? Házel ho někdy Čunek do ohně? A proč to dělal?

Odpovědi na tyto a další otázky si přečtete v časopise TÝDEN, který vychází v pondělí 18. října.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ