Vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek v koaliční vládě skončí. Přiměl ho k tomu fakt, že nejvyšší státní zástupkyně znovu otevře jeho kauzu uplácení na vsetínské radnici. Předsedou lidovců chce zůstat. Lidovečtí senátoři však stále požadují, aby z čela strany odešel.
Dále čtěte: Čunkův poslední manévr: Neodcházím kvůli dávkám
Zatím ale není vůbec jisté, zda se Čunkovi podaří křeslo předsedy strany udržet. Senátoři KDU-ČSL totiž i nadále trvají na své středeční výzvě, aby Čunek opustil i křeslo předsedy strany. O předsedově dalším působení ve vedení lidovců se bude rozhodovat v úterý na celostátní konferenci KDU-ČSL.
Kdo nahradí Čunka na ministerstvu? Lidovci váhají
"Jistě, to bylo přijato a to zůstává," uvedl místopředseda lidoveckých senátorů Josef Vaculík na dotaz, zda stále platí usnesení senátorské frakce vyzývající Čunka k odchodu z kabinetu a vedení strany. K tomu, aby se Čunek vzdal také senátorského mandátu, podle Vaculíka nikdo z členů klubu "v žádném případě" nevyzýval.
Salichov prý zastavil vyšetřování příliš brzy
Státní zástupce Arif Salichov v létě příliš pospíchal, když zastavil kauzu vicepremiéra Čunka. K tomuto závěru dospěla nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, která nařídila otevření kauzy, její doplnění o další důkazy a vydání nového rozhodnutí. Podle Vesecké je potřeba opatřit nové znalecké posudky a vyslechnout svědky.
"Abychom učinili přítrž všem diskusím o mém ovlivňování - byť jsem nikdy s Renatou Veseckou v životě nemluvil až na jedno setkání před televizní debatou - tak jsem se rozhodl, aby toto vyšetřování bylo opravdu pro veřejnost, pro vás, pro všechny nezávislé, tak na středeční vládě odstoupím z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj," prohlásil Čunek.
Čunek ve čtvrtek odchod z vlády oznámil na mimořádné tiskové konferenci, která následovala po jednání s premiérem Topolánkem a šéfem zelených Martinem Bursíkem. Odchod Čunka nebude mít vliv na současnou koaliční vládu, šéf lidovců si přeje, aby dál pokračovala. Poté ještě novinářům řekl, že funkce předsedy KDU-ČSL se vzdávat určitě nehodlá, zůstává také senátorem.
Vesecká na scéně
Když se TÝDEN.CZ snažil v úterý na Nejvyšším státním zastupitelství zjistit, jak Vesecká rozhodne, mluvčí Pavel Foltán řekl, že jasno bude až kolem 7. listopadu. Nicméně už před více než týdnem vyšlo najevo, že Vesecké podřízený Zdeněk Dostál, který Čunkovu korupční kauzu prošetřoval, se domnívá, že byla uzavřena nezákonně.
Vesecká oznámila, že šetření bylo vedeno správným směrem se zaměřením na všechny rozhodné skutečnosti. Přesto je pořízení nových důkazů pro správné rozhodnutí v kauze nezbytné.
Dále čtěte: Čunkovy problémy: rodinné finance a vztah k Romům
Čunek byl podezřelý z toho, že jako starosta Vsetína přijal před pěti lety od realitní společnosti úplatek. Vesecká kauzu odebrala původnímu žalobci Radimu Obstovi a přidělila spis do Jihlavy. Tamější státní zástupce Salichov stíhání vicepremiéra kvůli řadě procesních a skutkových vad v policejním vyšetřování a nesrovnalostem ve výpovědích klíčové svědkyně Marcely Urbanové zastavil. Skončilo také trestní stíhání Petra Hurty ze společnosti H&B REAL, který úplatek Čunkovi údajně dal.
Zůstane předsedou?
Tlak na Čunka, aby opustil vládu, přicházel i z jiné strany. Lidovci od něj žádali vysvětlení, jak to, že v 90. letech bral sociální dávky, když měl na bankovních účtech 3,5 milionu korun. Rovněž premiér Topolánek ve středu pohrozil, že když Čunek tyto záležitosti rychle a jasně nevysvětlí, nemůže zůstat členem jeho kabinetu.
Martin Bursík se na tiskové konferenci vyjádřil jen krátce: "Já si myslím, že se sluší, abych popřál za nás koaliční partnery Jiřímu Čunkovi vše dobré jak v soukromém životě, tak v jeho pokračování ve funkci předsedy KDU-ČSL," uvedl.
Největší skandály Jiřího Čunka
Foto: Jan Schejbal