Dalajlamu vítala v Praze tisícovka lidí, setká se s Bělobrádkem

Domácí
17. 10. 2016 19:14
Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy.
Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy.

Tibetský duchovní vůdce dalajlama v pondělí přijel do Prahy, kde se zúčastní 20. ročníku mezinárodní konference Forum 2000. Na uvítací akci přišla na Hradčanské náměstí asi tisícovka lidí, dalajlama ve své řeči vyzval, aby lidé udržovali odkaz bývalého prezidenta Václava Havla. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že se s dalajlamou nesejde. Setkání s ním na úterý ohlásili vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr kultury Daniel Herman (oba KDU-ČSL).

Dalajlamu na Hradčanském náměstí vítali lidé s tibetskými vlajkami a transparenty s nápisy Free Tibet (Svobodný Tibet). "Václav Havel tu nyní už není s námi. Po lidských bytostech ale něco zůstává, myšlenky, ideály. Všichni bychom měli pokračovat v udržování Havlova odkazu, v myšlence pravdy a lásky," uvedl dalajlama, kterého s bývalým českým prezidentem pojilo osobní přátelství.

Svou řeč dalajlama přednesl na pódiu v bráně Schwarzenberského paláce. Zdůraznil v ní také, že se nesnaží o odtržení Tibetu od Číny, z čehož ho obviňuje Peking. Podle serveru Hlídací pes měl původně dalajlama vystoupit na pódiu u sochy prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka vedle Schwarzenberského paláce, Správa Pražského hradu ale nepovolila zábor prostranství a své rozhodnutí nijak nezdůvodnila. Mikuláš Kroupa, ředitel organizace Post Bellum, jehož organizace se podílela na přípravě uvítání dalajlamy, při ceremoniálu kritizoval prezidenta Miloše Zemana. Podle něj upřednostňování ekonomických témat před lidskými právy povede k tomu, že i Češi o lidská práva přijdou.

Z ministrů se s dalajlamou setkají lidovci Bělobrádek a Herman, podle Sobotky ovšem jako soukromé osoby, nikoliv jako reprezentanti vlády. Ministerstvo zahraničí sdělilo, že se k soukromému programu členů vlády nevyjadřuje. Slovenský prezident Andrej Kiska se o víkendu v Bratislavě s dalajlamou setkal, což dnes vyvolalo oficiální protest. Čínské ministerstvo zahraničí schůzku označilo za narušení politiky jedné Číny, kterou se podle úřadu Slovensko zavázalo respektovat. Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu.

Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlamou kritizuje dlouhodobě. Dalajlama v pondělí v rozhovoru pro Český rozhlas řekl, že mu nevadí, pokud ho nyní západní lídři odmítají přijmout kvůli obavám o obchod s Čínou.
Uvedl také, že 21. století musí být stoletím soucitu a dialogu, který je třeba navazovat se všemi včetně těch, kdo bojují a zabíjejí druhé lidi. Věří, že změna ve vnímání a prožívání světa přijde s příští generací, jež bude více než dočasné uspokojení akcentovat vnitřní hodnoty člověka a respekt jednoho k druhému. "Mám sen o tom, že podobně jako Evropská unie bude moci jednou vzniknout Africká unie, Latinskoamerická unie, Asijská unie a pak unie všech sedmi miliard lidí," prohlásil.

Tibetský duchovní vůdce se na mezinárodní konferenci Forum 2000, kterou založil bývalý prezident Havel, letos zúčastní několika diskusních panelů a na závěr konference bude mít veřejnou přednášku. V minulosti na konferenci vystupoval na Havlovo pozvání.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kamaryt Michal

Další čtení

Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ