Někteří bývalí agenti armádní rozvědky neprošli lustracemi nebo dostali lustrační osvědčení neoprávněně. Informuje o tom Právo. Podle deníku není jasné, kolik jich přesně je. Tito lidé však mohou působit na důležitých postech a představovat bezpečnostní riziko.
Podle Práva se zřejmě v roce 2004 na úřadu mezi spisy určenými ke skartaci našly osobní údaje a informace o činnosti asi 1600 bývalých agentů vojenské zpravodajské služby. Zmínění lidé neprošli lustracemi nebo dostali lustrační osvědčení neoprávněně.
U osob, které opustily armádu nebo státní správu, není fakt, že nemají lustrační osvědčení, nijak závažný. Problém by mohl nastat u lidí, kteří působí v důležitých funkcích. Někteří z nich jsou například v generálním štábu české armády, další údajně i mezi poslanci či senátory. Jejich celkový počet není znám, píše deník.
Podle mluvčího Vojenského zpravodajství Ladislava Štichy tito lidé mohou představovat bezpečnostní riziko. Mohli mít přístup k citlivým informacím, mohli být i vydíratelní. Podle Štichy kromě lustračních osvědčení někteří lidé získali neoprávněně i bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ).
Předseda poslaneckého výboru pro obranu Jan Vidím (ODS) Právu řekl, že bude nutné u těchto lidí lustrace provést. Podobně se vyjádřil i ministr vnitra Ivan Langer (ODS) a jeho předchůdce ve funkci František Bublan.
Foto: archiv