Další dvě plakety obětí komunismu odhaleny v Praze

Domácí
10. 5. 2018 12:49
Projekt Poslední adresa.
Projekt Poslední adresa.

V Praze byly odhaleny další dvě pamětní plakety projektu Poslední adresa, který připomíná oběti komunistického režimu.

Tabulka v Bubenské ulici v Holešovicích připomíná pražského radního a právníka Jaroslava Borkovce a ve Vysočanech v ulici U Vysočanského pivovaru připomíná tabulka vrchního strážmistra Karla Strmisku. Oba byli popraveni v prvních letech po nástupu komunistů k moci. V rámci projektu byly v Praze loni odhaleny čtyři tabulky, které připomínají Karla Bacílka, Jozefa Maceje, Slavoje Šádka a Veleslava Wahla.

"Ten režim není něco odosobněného. Každý režim je tvořen jednotlivci a režim je jenom potud demokratický, pokud demokraticky smýšlí každý jeden člověk, který tvoří tu komunitu," řekla koordinátorka projektu Edita Jiráková.

Jaroslav Borkovec byl obětí represí nacistického i komunistického režimu. Za druhé světové války byl vězněn, bojoval při Pražském povstání a za odboj byl po válce vyznamenán. V roce 1948 byl zatčen při akci Anton a s dalšími lidmi byl obviněn z protistátní činnosti směřující k provedení státního převratu. Dne 5. listopadu 1949 byl s pěti dalšími odsouzenými popraven.

Odbojová činnost Karla Strmisky spočívala v pomoci při organizování tajné finanční sbírky na pomoc rodinám politických vězňů. V září 1951 byl zatčen a podroben surovým výslechům, při kterých byl přinucen podepsat vykonstruovaná a předem připravená přiznání. Důvodem byla údajná příprava státního převratu. Strmiska byl popraven v srpnu 1952. Oba byli soudem rehabilitováni po pádu komunistického režimu v roce 1990.

První plakety by se měly objevit i mimo Prahu. Například v Kostelci nad Orlicí bude letos odhalena tabulka prvorepublikovému ministru Janu Dostálkovi, který byl po roce 1948 politicky pronásledován a vězněn v pankrácké věznici, kde také zemřel. "Získali jsme souhlas k umístění šesti tabulek našim spoluobčanům na území Sovětského svazu, konkrétně v Moskvě. Tabulky zde odhalíme 3. června," řekla Jiráková.

Projekt se zaměřuje především na české oběti komunismu v Česku. Nemá připomínat pouze osudy významných lidí, chce být památníkem běžných občanů. Iniciovat umístění tabulky mohou například příbuzní, obyvatelé domu nebo studenti, kteří se osudy perzekvovaných zabývají v hodinách historie. O umístění tabulky bude možné požádat prostřednictvím webové stránky.

Projekt, původem z Ruska, vznikl v roce 2014. Vede ho občanská iniciativa Fond Poslední adresa, kterou zorganizoval ruský novinář Sergej Parchomenko ve spolupráci s ruskou nevládní historicko-osvětovou organizací Memorial. Nyní je umístěno asi 500 tabulek na domech nejen v Moskvě a Petrohradě, ale i na dalších místech po celém Rusku. Loni byly umístěny první tabulky na Ukrajině. Českou verzi projektu zaštiťuje Ústav pro studium totalitních režimů, organizace Gulag.cz, sdružení Političtí vězni.cz a Memorial Česká republika.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ